Kraków

Karetka dla pacjentów XXL. Nosze udźwigną nawet 350 kg

Kraków

Ambulans bariatryczny, czyli karetka dla pacjentów XXL
TVN24 KrakówAmbulans bariatryczny, czyli karetka dla pacjentów XXL, wyposażona jest w nietypowy sprzęt

W Krakowie rozpoczął pracę ambulans służący do przewozu pacjentów o niestandardowej wadze. Karetka przeznaczona jest głównie dla osób o wadze ponad 150 kilogramów, jednak może przewozić pacjentów ważących nawet ponad 300 kg.

245 kg, 290 kg - z pacjentami o takiej wadze w ostatnim czasie musiały radzić sobie zespoły obsługujące krakowskie karetki. To sytuacje wyjątkowe, ale - jak się okazuje - nierzadko zdarzają się akcje, podczas których przetransportować trzeba pacjenta o masie ciała powyżej 150 kg.

- Standardowa karetka nie jest w stanie przewieźć pacjenta o takiej wadze. Postanowiliśmy zakupić, chyba jedyny w Polsce, ambulans, który może przewozić pacjenta o wadze do ponad 300 kilogramów - wyjaśnia Joanna Sieradzka z krakowskiego pogotowia ratunkowego. - Jest to z naszego punktu widzenia bardzo potrzebne. Nasi pacjenci mogą być przewożeni w komforcie, z poszanowaniem ich godności, a personel medyczny może bezpiecznie wykonywać wszystkie czynności - zaznacza.

- Jeżeli okaże się, że do transportu pacjenta z miejsca zdarzenia do szpitala potrzebny jest ten ambulans, to będzie dojeżdżać do ekipy będącej już na miejscu - zapewnia Sieradzka.

Wyjątkowe wyposażenie

Tak zwany ambulans bariatryczny wyposażony jest w sprzęt, który ułatwi ratownikom pracę. Na jego temat z Pawłem Łukasiewiczem i Tomaszem Chwają, rozmawiała reporterka TVN24, Marta Gordziewicz.

W ambulansie znajdują się m.in. specjalistyczne nosze z automatycznym, elektrycznym systemem regulacji wysokości. - Ich doskonałość polega na tym, że możemy na nich przewozić pacjenta, który jest naprawdę otyły. Można je też rozszerzyć. Maksymalna waga pacjenta to 400 kg, jeśli nie będziemy ich unosić. Jeśli jednak będziemy je podnosić, wtedy maksymalna waga wynosi 350 kilogramów - opisuje jeden z ratowników.

Nosze do karetki wjeżdżają na skonstruowanej w tym celu pochylni z wciągarką. - To nietypowy sprzęt, jeśli chodzi o karetkę. Jest właśnie po to, by łatwiej było noszami wyjechać - zaznacza ratownik.

W ambulansie znajduje się też specjalna płachta, służąca do zniesienia leżącego pacjenta.

Według wyliczeń Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pacjentów z ponadstandardową wagą w Polsce może być około miliona.

Autor: mmw/mz / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości