Kraków

"Myślę, że podołam temu zadaniu". Ojciec prezydenta przewodniczącym sejmiku

Kraków

Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczącym sejmiku Małopolski
Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczącym sejmiku Małopolskitvn24
wideo 2/23

Ponieważ jestem generalnie człowiekiem koncyliacyjnym, kompromisu, to uznałem, że mogę się podjąć pełnienia funkcji przewodniczącego sejmiku - powiedział w rozmowie z TVN24 Jan Duda. Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy został w środę wybrany na tę funkcję w sejmiku województwa małopolskiego. Podczas sesji ślubowanie złożyło też sześcioro nowych radnych wojewódzkich, którzy objęli mandaty po radnych wybranych do Sejmu.

Jan Duda zastąpił na stanowisku przewodniczącego sejmiku posła Rafała Bochenka. Za jego kandydaturą zagłosowało 25 radnych, jedna osoba była przeciw, a dziesięć wstrzymało się od głosu.

"Myślę, że temu zadaniu podołam"

Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Grzeszek, zgłaszając kandydaturę Jana Dudy argumentował, że w sejmiku pracuje on drugą kadencję, zasiada w kilku komisjach, jest bardzo aktywnym radnym i pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Jest człowiekiem rzetelnym i sumiennym - mówił.

Nowy przewodniczący, dziękując za wybór, powiedział, że dołoży wszelkich starań, żeby godnie reprezentować sejmik województwa małopolskiego. Zadeklarował prowadzenie jego obrad sprawnie, w duchu wzajemnej współpracy ponad podziałami i w duchu debaty politycznej.

O swojej nowej funkcji Jan Duda mówił w rozmowie z TVN24. - Wydaje mi się, że ponieważ jestem generalnie człowiekiem koncyliacyjnym, kompromisu, to uznałem, że mogę się podjąć pełnienia funkcji przewodniczącego sejmiku - powiedział. - Myślę, że podołam temu zadaniu - dodał.

Duda był pytany, jakie będą teraz jego obowiązki. - Na pewno muszę być na bieżąco we wszystkich sprawach związanych z pracami zarządu województwa, na pewno muszę też prowadzić uzgodnienia co do programu, jaki ma być realizowany na kolejnych sesjach sejmiku - wyliczał. Jak mówił, bycie przewodniczącym sejmiku będzie się wymagało od niego "nieco więcej zaangażowania".

Kandydował w wyborach parlamentarnych

Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy w wyborach parlamentarnych kandydował na senatora w jednym z dwóch krakowskich okręgów - numer 32. Zwyciężył tam kandydat Koalicji Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz, uzyskując 117 177 głosów - o ponad 37,5 tysiąca więcej niż Jan Duda, na którego zagłosowało 79 608 wyborców.

Sześcioro nowych radnych

Podczas środowej sesji ślubowanie złożyło sześcioro nowych radnych wojewódzkich, którzy objęli mandaty po radnych wybranych do Sejmu. Miejsca w małopolskim sejmiku zajęły osoby z kolejną największą liczbą głosów na listach w wyborach samorządowych. Wśród nich pięć osób to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, a jedna - Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mandat radnego po Rafale Bochenku przejął Mirosław Dróżdż - były radny sejmiku, dyrektor szpitala w Miechowie. Za Annę Pieczarkę radnym został Piotr Dziurdzia - nauczyciel akademicki, radny miasta Bochnia.

Pozostali nowi radni PiS to: Danuta Kawa, dyrektor Ośrodka Kultury i Biblioteki w gminie Budzów (za posła Filipa Kaczyńskiego), obecny marszałek Małopolski Witold Kozłowski, który w tej kadencji nie był radnym (za posła Patryka Wichra) oraz Anna Mikosz (za posła Stanisława Bukowca). Stanisław Pasoń, który był radnym w poprzedniej kadencji, zastąpił w sejmiku poseł Urszulę Nowogórską z PSL.

Radni wybrali także nowego członka zarządu województwa małopolskiego Edwarda Czesaka, byłego posła i europosła PiS. Czesak zastąpił na tym stanowisku Annę Pieczarkę, która uzyskała mandat poselski.

W liczącym 39 radnych sejmiku województwa małopolskiego większość posiada Prawo i Sprawiedliwość - 24 mandaty. Koalicja Obywatelska ma 11 radnych, a PSL - czterech.

Autor: akr//now//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości