Krakowianie przywitają Nowy Rok szampańską imprezą na Rynku Głównym. Organizatorzy spodziewają się tłumów i w związku z tym wprowadzają zmiany w organizacji ruchu w centrum miasta. W czasie sylwestrowej nocy obowiązywał będzie też specjalny regulamin.
Jak informuje Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego, na teren imprezy będzie można dostać się przez trzy bramki zlokalizowane w północno – wschodniej części Rynku Głównego.
Pierwsza z nich ustawiona zostanie u wylotu ulicy Szczepańskiej, druga – Szewskiej, a trzecia stanie na ulicy św. Anny. - Ulice: Jana (na odcinku Rynek – Tomasza) i Bracka (na odcinku Rynek – Gołębia) będą zamknięte, ponieważ staną się drogami ewakuacyjnymi – informuje Anna Szczygieł.
Gdzie parkować?
Wszyscy kierowcy, którzy chcieliby pozostawić samochód w okolicach rynku, muszą pamiętać, że 31 grudnia od godziny 10.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju wzdłuż ulic: Szczepańskiej, Szewskiej, Sławkowskiej, św. Jana, Brackiej, Wiślnej, św. Anny i Jagiellońskiej.
Auto będzie można zaparkować na parkingu podziemnym przy Muzeum Narodowym (Aleja 3 –go Maja 1). Oddalony dwadzieścia minut marszu od rynku parking jest darmowy. Duży, ale płatny, parking podziemny znajduje się także w okolicy Wawelu, przy Placu na Groblach (dziesięć minut spaceru od plenerowej imprezy sylwestrowej).
MPK pojedzie częściej
Na sylwestrowe szaleństwo można udać się także komunikacją miejską . - Wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotowaliśmy zmiany w komunikacji miejskiej i wzmocniliśmy nocną Komunikację Miejską w Krakowie w nocy z 31 grudnia 2014 na 1 stycznia 2015 – wyjaśnia Szczygieł. Zmieniony rozkład jazdy znajdziesz pod tym linkiem.
Sylwestrowy regulamin
Podobnie jak na innych imprezach masowych, na teren Rynku Głównego nie będzie można wnosić przedmiotów niebezpiecznych, szklanych butelek, alkoholu, napojów nie znajdujących się w fabrycznie zamkniętych opakowaniach oraz środków pirotechnicznych. Jak podkreślają organizatorzy imprezy sylwestrowej, wszystkie te przedmioty będą odbierane przez ochronę przy bramach wejściowych i wyrzucane do pojemników zapewnionych przez MPO.
Punkty medyczne i miejsce dla niepełnosprawnych
Sektor dla osób niepełnosprawnych wydzielony będzie przy namiocie technicznym. Pomyślano o udogodnieniach dla osób na wózkach - podest o wysokości 1,5 m zapewni widzom dobrą widoczność i akustykę. Każdej osobie niepełnosprawnej w sektorze może towarzyszyć jeden opiekun.
Dodatkowy podgląd na scenę będzie zapewniony dzięki czterem telebimom o wymiarach 6 x 3,5m. Dwa z nich zlokalizowane będą bezpośrednio przy scenie oraz po jednym w okolicy Sukiennic i za namiotem technicznym.
Każdy, kto poczuje się źle, może udać się do punktu medycznego, który powstanie na płycie rynku, u wylotu ulicy św. Jana. Tam również znajdować się będzie punkt osób zagubionych. Toalety dla uczestników imprezy zlokalizowane będą u wylotu ulic św. Jana oraz św. Anny.
Jak informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwać będzie ponad 200 ochroniarzy, 5 karetek, wóz straży pożarnej oraz sztab policjantów i strażników miejskich. Łącznie 60 pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zadba o czystość w trakcie imprezy i po jej zakończeniu.
Królewska impreza
"Kraków - miastem królów" - takie hasło będzie przyświecało imprezie sylwestrowej na Rynku Głównym w stolicy Małopolski. - Staramy się zrobić coś na światowym poziomie, coś, do czego tańczy cały świat - mówi Agustin Egurrola. Wtóruje mu reżyser spektaklu. - Zrobimy atmosferę "wow" - deklaruje Maciej Sobociński.
Scena jest już gotowa, trwają ostatnie próby.
Organizatorami Sylwestra są miasto Kraków, TVN oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Impreza będzie kosztowała ok. 4 mln zł.
Sylwester odbędzie się na Rynku Głównym:
Autor: KMK/i / Źródło: TVN 24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe