Kraków

Chowali cegły z ruin krematorium w Auschwitz do torebki

Kraków

[object Object]
auschwitz-01-16.jpgTVN24 (Fot. Archiwum)
wideo 2/5

Zarzuty kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury usłyszeli obcokrajowcy, którzy w sobotę wynosili z Muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium. Oboje przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze.

Turyści z Węgier: 30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna zwiedzali w sobotę Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Inna para obcokrajowców zauważyła, że chowają do torby cegły z ruin krematorium i natychmiast zawiadomiła ochronę. Na miejsce została wezwana policja. - Mężczyźnie i kobiecie przedstawione zostały zarzuty kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Oboje przyznali się do winy. Tłumaczyli, że chcieli sobie zabrać coś na pamiątkę i nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu – powiedział sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji. Węgrzy dobrowolnie poddali się karze. To rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 1,5 tys. zł grzywny od osoby. Karą ma być także podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez jego umieszczenie na miesiąc na tablicy w sądzie.

Integralna całość

W regulaminie zwiedzania i przebywania w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau jest zapis, że wszystkie znajdujące się na jego terenie zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość. Zabrania się przemieszczania, wynoszenia i niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów znajdujących się na terenie muzeum i będących pod jego ochroną.

Autor: kz/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości