Cmentarzysko z czasów średniowiecza oraz pozostałości osady z epoki brązu odkryli archeolodzy w podkrakowskich Dziekanowicach. Wykopaliska prowadzone są związku z budową boiska i placu zabaw.
- Wstępnie oszacowaliśmy, że jest to cmentarzysko rzędowe z XI do XIII wieku. W jego skład wchodzi 15 grobów. Może być ich znacznie więcej - mówi Maciej Nowak, archeolog prowadzący prace.
- Szkielety ułożone są na osi wschód-zachód, z głową na zachód – dodaje.
W grobowcach znaleziono różne przedmioty. Wśród nich fragment noża żelaznego, ozdoby: pierścionki i bransoletki oraz srebrną monetę. - Prawdopodobnie jest to denar krzyżowy, bity w Niemczech - zaznacza Nowak.
Ślady sprzed wieków
Oprócz tych znalezisk odkryto także pozostałości osady z epoki brązu, ok. 1800-1500 p.n.e.
- W jamach gospodarczych, używanych jako spiżarnie ziemne, znaleźliśmy fragmenty naczyń oraz wyroby krzemienne – informuje archeolog. - Ze względu na kształt, jamy nazywane są trapezowatymi - dodaje.
Pierwsze informacje dotyczące odkryć na tym terenie pochodzą z 1914 roku.
Zgodnie z procedurami, przed rozpoczęciem budowy placu zabaw i boiska musiały być przeprowadzone badania archeologiczne. Archeolodzy prowadzą je od listopada 2013 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Badania wykopaliskowe prowadzone są w Dziekanowicach (gmina Zielonki):
Autor: JUST/mz / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | Maciej Nowak