W niedzielnym referendum mieszkańcy Brzeszcz w Małopolsce decydowali czy chcą odwołania burmistrz Teresy Jankowskiej i rady miasta. Rada się obroniła, burmistrz nie.
W głosowaniu wzięło udział 4 285 osób, frekwencja wyniosła ponad 24 procent. Burmistrz została odwołana, gdyż zechciała tego większość uczestniczących w referendum - 3936 osób.
- Pani burmistrz została odwołana, zaś rada pozostaje. O wyborze nowej władzy zadecyduje rada. Jeżeli podejmie uchwałę, to odbędą się wybory, jeśli nie podejmie, to będzie to osoba z nadania – mówi w rozmowie z tvn24.pl, Barbara Pindel, urzędnik wyborczy.
Jak zaznacza Tomasz Łukowicz, sekretarz gminy, frekwencja nie wystarczyła do odwołania samej rady, gdzie próg był wyższy.
Zarzuty pod adresem władz
Lista zarzutów, jakie pod adresem władz samorządowych wysunęli inicjatorzy referendum, zawierała 13 pozycji. Główny dotyczył planów budowy drogi ekspresowej S1 w wariancie, który przecina pola wydobywcze kopalni Brzeszcze, co może doprowadzić do jej likwidacji.
Zwolennicy referendum byli też niezadowoleni m.in. z braku działań zmierzających do obniżenia ceny wody w mieście i zaniechania rozbudowy kanalizacji. Zarzucali władzom politykę antyrodzinną poprzez zwiększenie kosztów wywozu śmieci dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, a także brak żłobka i miejsc w przedszkolach.
Burmistrz na to...
Teresa Jankowska odpierała zarzuty. Mówiąc o drodze S1 przypominała, że opinia władz gminnych jest tylko kolejną formą konsultacji społecznych, w których brali udział mieszkańcy. Decyzja, którędy przebiegnie, nie leży w ich kompetencjach.
Wyjaśniała, że opieką przedszkolną objętych jest 85 procent dzieci w wieku od 3 do 6 lat. A we wrześniu uruchomione zostały dwa nowe oddziały.
Odnosząc się do zarzutów dotyczących kanalizacji przypominała, że miasto jest skanalizowane w 80 procentach, a gmina w 67.
- Nie jestem w stanie odnieść się do wszystkich zarzutów, choćby zbyt wysokiej ceny wody. Jej wysokość ustalana jest przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, które dostarcza wodę do gminy – poinformowała burmistrz.
Teresa Jankowska pełniła swą funkcję trzecią kadencję. W ponad 21-tysięcznych Brzeszczach grupa inicjatywna zebrała około 4 tys. podpisów osób, które poparły przeprowadzenie referendum.
Mieszkańcy Brzeszcz zadecydowali w referendum:
Autor: ał/roody / Źródło: TVN24Kraków/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24