Stolica Kazachstanu już nie nazywa się Astana

TVN24

Aktualizacja:
ShutterstockNursułtan Nazarbajew był prezydentem Kazachstanu nieprzerwanie od 1991 roku. Nagrania archiwalne

Parlament Kazachstanu jednomyślnie przyjął w środę ustawę o zmianie nazwy stolicy kraju Astany na Nursułtan. Nową nazwę ustanowiono na cześć Nursułtana Nazarbajewa, który dzień wcześniej po blisko 30 latach rządów ustąpił ze stanowiska prezydenta.

Zmianę nazwy stolicy zaproponował Kasym-Żomart Tokajew, wykształcony w Moskwie zawodowy dyplomata i były premier płynnie posługujący się rosyjskim, angielskim i chińskim, który w środę oficjalnie objął urząd prezydenta Kazachstanu.

Jeszcze w środę ustawę o zmianie nazwy jednomyślnie przyjął parlament.

- Podjęto historyczną decyzję - powiedział szef Mażylisu, niższej izby parlamentu, Nurłan Nigmatulin. Aby zmienić nazwę stolicy, konieczne było wprowadzenie poprawek do konstytucji. Jak poinformował Nigmatulin, podjęto decyzję o skierowaniu projektu do rozpatrzenia przez parlament bez poddania go pod referendum. Rada Konstytucyjna zatwierdziła projekt, a deputowani na wspólnym posiedzeniu obu izb przyjęli go w dwóch czytaniach.

Astana
Google Maps

Miasto o zmiennej nazwie

Nie jest to pierwsza zmiana nazwy tego miasta. Założona w 1830 roku przez kozaków na usługach rosyjskiego cara osada początkowo nazwana została Akmoły, a dwa lata później - wraz z uzyskaniem praw miejskich - przemianowana na Akmolińsk.

Po ponad stu latach, w 1961 roku, miastu zmieniono nazwę na Celinograd, zaś w 1992 roku na - niemal identyczne z pierwotną nazwą - Akmoła.

Nazwę Astana, w języku kazachskim "stolica", miasto uzyskało dopiero w 1998 roku, kilka miesięcy po uczynieniu jej stolicą kraju.

Honory dla Nazarbajewa

Oprócz nazwania stolicy imieniem swojego poprzednika Tokajew zapowiedział również liczne inne honory dla Nursułtana Nazarbajewa. Wśród nich między innymi przyznanie mu tytułu Bohatera Narodowego, dożywotniego tytułu Ojca Narodu oraz honorowego członkostwa Senatu.

Podkreślił także, że opinie byłego prezydenta będą nadal kluczowe w procesie podejmowania decyzji politycznych. - Zdanie (Nursułtana Nazarbajewa) będzie miało specjalny, można powiedzieć priorytet, znaczenie dla rozwoju i podejmowania strategicznych decyzji - stwierdził Tokajew.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl