20 października w Czeladzi odbędzie się uroczyste otwarcie kwatery wojennej na cmentarzu żydowskim. Wydarzenie związane jest z przypadającymi w tym roku rocznicami tragedii śląskich Żydów podczas II wojny światowej.
Uroczystość otwarcia kwatery wojennej na cmentarzu rozpocznie się o godz. 12. Wydarzenie jest związane z przypadającymi w tym roku 71. rocznicą likwidacji getta w Czeladzi oraz 75. rocznicą spalenia Wielkiej Synagogi w Będzinie.
Na cmentarzu żydowskim zachowało się ponad trzy tysiące nagrobków. Spoczywają tam Żydzi spaleni w synagodze w Będzinie oraz zamordowani w sierpniu 1943 r., podczas likwidacji getta w Czeladzi.
Tragedia Żydów na Śląsku
Getto Niemcy utworzyli w czerwcu 1941 r. Przebywało tam ok. 1,2 tys. osób. Pierwsza masowa deportacja została przeprowadzona 16 maja 1942 roku, kiedy to blisko 800 Żydów zostało wysłanych do Będzina, a następnie do komór gazowych KL Auschwitz. W mieście pozostawiono niewielką grupę robotników, zatrudnionych w różnych zakładach na terenie Czeladzi i Będzina. Część z nich deportowano do obozów pracy przymusowej, pozostali w maju 1943 roku trafili do obozu w Oświęcimiu.
Będzińska synagoga spłonęła w nocy z 8 na 9 września 1939 r. Podpalili ją hitlerowcy w czasie, gdy znajdowało się w niej ok. 100 Żydów. Pożar trwał 20 godzin, a niemieccy żołnierze uniemożliwili jego ugaszenie. Po wojnie świątyni nie odbudowano. W jej miejscu stoi pomnik przypominający o tragicznych wydarzeniach.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf/gp / Źródło: PAP/tvn24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: www.katowice.uw.gov.pl