Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w województwie śląskim wyniosła na koniec stycznia 184 tys. osób i była o 34 tys. mniejsza niż w rok wcześniej. - Z jednej strony województwo śląskie się wyludnia, z drugiej - wzrosła liczba ofert pracy - próbuje tłumaczyć to zjawisko dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że w porównaniu ze styczniem ub. roku, zmalała liczba osób nowo zarejestrowanych (ok. 25 tys. w 2015 r. wobec ok. 29 tys. w 2014 r.). O ok. 3,5 tys. mniejsza jest też liczba bezrobotnych absolwentów zarejestrowanych w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki; na koniec stycznia tego roku było to prawie 7,9 tys. osób.
Dla kogo jest najmniej pracy?
Wśród osób pozostających bez pracy największą grupę stanowią byli pracownicy przetwórstwa przemysłowego, handlu detalicznego, firm, których działalność jest związana m.in. z naprawą samochodów. Na kolejnych miejscach są byli pracownicy usług, branży budowlanej, a także transportu i gastronomii.
Dyrektor WUP Grzegorz Sikorski podkreśla, że trudno jest jednoznacznie wskazać, co w największym stopniu przyczynia się do spadku bezrobocia.
- Z jednej strony województwo śląskie jest jednym z tych województw w kraju, które najbardziej się wyludnia, do tego dochodzi jeszcze zjawisko migracji zarobkowej; obecnie mamy drugą falę tej migracji poza kraj. Z drugiej strony, znacząco w ostatnich latach wzrosła liczba ofert pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej z ponad 105 tys. w 2013 roku do ponad 123 tys. w roku ubiegłym, a więc koniunktura na rynku pracy polepsza się - mówi Sikorski.
Jego zdaniem bez pogłębionych analiz "trudno jest wskazać, czy sytuacja na rynku polepsza się za sprawą większej liczby ofert pracy, czy też zmniejszającej się liczby ludności w regionie".
Główny problem: przestarzałe kwalifikacje
Sporym problemem w woj. śląskim jest powiększająca się grupa długotrwale bezrobotnych (ok. połowy wszystkich zarejestrowanych). To często osoby powyżej 50. roku życia z wykształceniem niedostosowanym do rynku pracy, o słabych umiejętnościach bądź przestarzałych kwalifikacjach.
Trwają prace nad Śląskim Programem Powszechnych Praktyk "Dualna Klasa" w ramach "Paktu na Rzecz Efektywnego Kształcenia Zawodowego w Województwie Śląskim".
Taki system kształcenia zakłada, że uczeń połowę czasu nauki będzie spędzał w szkole, a drugą - w zakładzie pracy. Uczniowie będą jednocześnie zdobywać wiedzę i umiejętności w szkole oraz uczestniczyć w praktykach u przedsiębiorców. Być może program uda się wprowadzić w życie w roku szkolnym 2016/2017.
Stopa bezrobocia według stanu na grudzień 2014 r. wyniosła w woj. śląskim 9,6 proc. (wobec 11,5 w kraju). Najwyższy wskaźnik odnotowano w Bytomiu (19,2 proc.), powiecie częstochowskim (18,4 proc.) i myszkowskim (16,2 proc.). Najwięcej bezrobotnych miało wykształcenie gimnazjalne i poniżej gimnazjalnego oraz zasadnicze zawodowe (łącznie 56 proc.).
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: NS//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: P.piejak