W Sosnowcu otwarte zostało w piątek Centrum Pomocy Dzieciom, ósme w Polsce, pierwsze na południu kraju. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że pod jednym dachem dzieci znajdą bezpłatną pomoc psychologiczną, terapeutyczną, prawną, medyczną. Nie będą stąd odsyłane, mogą być przesłuchane w przyjaznych warunkach i najpierw do tego przygotowane.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Sieć centrów pomocy dzieciom w Polsce koordynuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W piątek ósma placówka, pierwsza w województwie śląskim i na południu kraju została otwarta w Sosnowcu. Prowadzi ją fundacja Moc Wsparcia, która ma dziesięcioletnie doświadczenie w pracy na rzecz krzywdzonych dzieci.
Na czym polega wyjątkowość CPD? Na kompleksowości i interdyscyplinarności pomocy. Jak zapewniają organizatorzy, dziecko nie zostanie stąd odesłane do specjalistów w innych instytucjach, bo wszystkich znajdzie na miejscu.
"CPD to miejsce świadczące bezpłatną specjalistyczną pomoc psychologiczną, terapeutyczną, prawną, medyczną dzieciom i młodzieży pokrzywdzonej w przestępstwach lub w kryzysie psychicznym po zdarzeniach traumatycznych" - czytamy na stronie CPD w Sosnowcu. - To wyjątek, bo rzadko podchodzimy do problemu krzywdzenia holistycznie - mówi Beata Wojtkowska z fundacji Moc Wsparcia.
Psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, terapeuci, pediatrzy w jednym miejscu
- Siedmioro na 10 dzieci w Polsce doświadcza przynajmniej jednej formy krzywdzenia. Sześcioro dzieci na 100 doświadcza wykorzystania seksualnego. Te dzieci same sobie z tym nie poradzą. Ważny jest skuteczny model pomagania - mówi Wojtkowska.
W CPD dziecko pokrzywdzone przestępstwem może zostać przesłuchane w przyjaznych warunkach, a najpierw przygotowane do tego.
W sosnowieckiej placówce są cztery gabinety terapeutyczne. Dwa z nich dostosowane są do pracy z małymi dziećmi, dwa ze starszymi. W jednym z nich przyjmowani są także rodzice - jak podkreśla fundacja - niekrzywdzący. Czekają na nich psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, terapeuci, ale też pediatrzy.
Gdzie szukać pomocy
Placówka znajduje się w dzielnicy Kazimierz przy ulicy Głównej 19. Rodzic niekrzywdzący może się tam zgłosić osobiście lub telefonicznie (numery 507 744 924, 794 130 272), a specjaliści określą, jakiej formy pomocy potrzebuje dziecko.
Więcej informacji można znaleźć na stronie terapiatraumy.eu.
Pozostałe centra znajdują się w Białymstoku, Gdańsku, Głogowie, Lublinie, Starogardzie Gdańskim i Warszawie. Szczegóły znajdują się tutaj: centrapomocydzieciom.fdds.pl.
Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24