Jugendamt domaga się powrotu trójki polskich dzieci. Sąd zapyta, czy tego chcą

Czy polskie dzieci zostały słusznie odebrane przez Jugendamt?
Czy polskie dzieci zostały słusznie odebrane przez Jugendamt?

Bytomski sąd zdecyduje czy troje dzieci odebranych polskiej rodzinie przez hanowerski urząd ds. dzieci i młodzieży (Jugendamt) będzie musiało wrócić do Niemiec. Rodzice zabrali dzieci oddane pod opiekę zastępczą w Niemczech i wrócili do Polski. Tłumaczyli, że dzieci zostały im odebrane bez żadnych podstaw i były krzywdzone przez niemieckich opiekunów.

Jugendamt domaga się wydania Gabriela, który ma dziś 16 lat, ośmioletniej Viktorii i pięcioletniej Julii. Wniosek w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Bytomiu.

One nas kochają

Sędzia Katarzyna Janik powiedziała na wtorkowym posiedzeniu, że przed podjęciem decyzji sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe - przede wszystkim chce poznać stanowisko samych dzieci. Mają być one przesłuchane w obecności psychologa. Sąd zasięgnie też opinii psychologicznej na temat dzieci i więzi łączącej ich z rodzicami. Zanim zapadnie decyzja, sąd musi mieć też potwierdzenie, że niemiecki urząd został poinformowany o posiedzeniu. We wtorek w sądzie nie stawił się pełnomocnik strony niemieckiej.

Pełnomocnik polskiej rodziny Markus Matuschczyk domaga się oddalenia wniosku Jugendamtu. Uważa, że polski sąd w ogóle nie powinien go rozpoznawać. „Wydanie dzieci instytucji, która ma tyle na sumieniu, byłoby niemoralne” - dodał przed sądem mec. Matuschczyk.

Przekonywał, że Jugendamty, których rodowód sięga międzywojnia, przez lata odpowiadały za deportację i germanizację polskich dzieci. - Dzieci mają być na siłę odebrane rodzicom i przekazane niemieckiej rodzinie zastępczej, co też można nazwać germanizacją - mówił później dziennikarzom.

Matka trójki dzieci podkreśliła, że cała sprawa jest dla rodziny olbrzymim obciążeniem emocjonalnym. - Niemiecki urząd, tak jak nie miał podstaw żeby odebrać nam dzieci, tak samo nie ma podstaw domagać się, byśmy je teraz oddali. Tym bardziej, że dzieci mają u nas bardzo dobrze. One nas kochają i my je kochamy - oświadczyła.

Posiedzeniu towarzyszyła niewielka pikieta przed gmachem sądu. - Ręce precz od polskich dzieci! - krzyczeli demonstranci. Następne posiedzenie 8 kwietnia.

Trzeba przesłuchać podejrzanych w Niemczech

Polska rodzina mieszkała w Hanowerze od czerwca 2009 roku. W listopadzie 2013 r. Jugendamt - zdaniem pełnomocników "bezpodstawnie, w sposób skandaliczny i bezwzględny" - odebrał rodzicom Viktorię, Julię i Gabriela. Podejmując taką decyzję urząd uzasadniał ją troską o dobro dzieci. Według rodziców prawdziwym powodem odebrania dzieci był konflikt z asystentem z Jugendamtu. Julia i Viktoria trafiły do niemieckiej rodziny zastępczej, a najstarszy Gabriel – do pogotowia opiekuńczego.

Według rodziców, kilkuletnie dziewczynki były przez rodziców zastępczych molestowane seksualnie i drastycznie zaniedbywane. Zdecydowali się uprowadzić dzieci i wrócić do Polski w styczniu 2015 r.Śledztwo w sprawie molestowania dziewczynek, po doniesieniu rodziców, prowadzi bytomska prokuratura, która wyczerpała już źródła dowodowe dostępne w Polsce. - Teraz trzeba przesłuchać podejrzanych i świadków, ponieważ te osoby mieszkają w Niemczech, zostanie to prawdopodobnie przeprowadzone w ramach pomocy prawnej – przy pomocy niemieckiej prokuratury i policji - powiedział Matuschczyk.

To kolejna sprawa związana z decyzją Jugendamtów, którą zajmuje się mec. Markus Matuschczyk. Adwokat reprezentował polskich rodziców, którzy podczas pobytu w Niemczech zostali pozbawieni praw rodzicielskich, ale mimo to samowolnie z tamtejszego domu dziecka zabrali dwóch swoich kilkuletnich synów i wrócili do kraju. Hanowerski Jugendamt zażądał powrotu dzieci do Niemiec, jednak w 2012 r. bytomski sąd odrzucił ten wniosek.

Jugendamty powstały w latach 20. XX wieku jako instytucja opiekująca się trudną młodzieżą, zdeprawowaną w wyniku wojny. Po dojściu do władzy w 1933 roku naziści włączyli sieć tych placówek do swojego systemu wychowawczego. Obecnie działalność urzędów do spraw młodzieży znajduje się w gestii niemieckich krajów związkowych (landów). W przypadkach zaniedbania dzieci przez opiekunów lub znęcania się nad nimi, nierzadko Jugendamty krytykowane są za opieszałość i brak zdecydowania; z drugiej strony zarzuca się im ingerowanie w życie rodzin i naruszanie prywatności.

Autor: mag / Źródło: PAP

Czytaj także: