Pożar Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu wybuchł w środę po północy. Gdyby nie szybka akcja strażaków, ogień mógłby przedostać się z taśmociągu do zabytkowych pomieszczeń. - Najprawdopodobniej było to podpalenie - mówi Adam Wilk, zastępca komendanta państwowej straży pożarnej w Bytomiu.
Przed pierwszą w nocy straż pożarna w Bytomiu odebrała zgłoszenie o płonącym taśmociągu, który łączy Elektrociepłownię Szombierki z Kopalnią Węgla Kamiennego Bobrek. Kiedyś tamtędy transportowany był węgiel z kopalni do elektrociepłowni. Taśmociąg od lat jest nieczynny, a zakłady są likwidowane.
Alarm podnieśli ochroniarze elektrociepłowni. Na miejsce przyjechało pięć wozów strażackich z Bytomia i sześć z Chorzowa. - Poprosiliśmy ich o pomoc, na szczęście okazała się niepotrzebna - mówi Adam Wilk, zastępca komendanta państwowej straży pożarnej w Bytomiu.
Dzięki szybkiemu i sprawnemu działaniu strażaków z Bytomia udało się uniknąć rozprzestrzenienia ognia na zabytkowe, prawie stuletnie hale zakładu, zaprojektowane przez słynnych architektów Georga i Emila Zillmannów.
Przyłapali złodziei złomu
- Pożar najprawdopodobniej był wynikiem podpalenia - mówi Wilk. - To dowodzi, że ten niezwykle cenny dla Górnego Śląska zabytek przemysłowy jest niedostatecznie chroniony - mówi Daniel Lekszycki ze stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców.
Aktywiści z MDM wielokrotnie przyłapali zbieraczy złomu elektrociepłowni. - O okradaniu informowali nas mieszkańcy, osobiście też byłem naocznym świadkiem tego procederu. Publikowaliśmy zdjęcia i informacje na portalach społecznościowych i lokalnych. Jak widać po dzisiejszym zdarzeniu apele społeczników nie zmotywowały właściciela do skuteczniejszego pilnowania elektrociepłowni - mówi Lekszycki.
Zdaniem MDM najbliższe otoczenie zabytkowego kompleksu powinno zostać ogrodzone i należycie oświetlone, a obsada ochrony zwiększona. - W tej chwili każdy bez problemu jest w stanie dostać się nawet na sam dziedziniec elektrociepłowni, ponieważ nie istnieje żadna fizyczna przeszkoda dla intruzów. Obecny system monitoringu i czujników ruchu jest niewystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa kompleksu - twierdzi Lekszycki.
Widzieliby tutaj centrum nauki i techniki
MDM wystosowało petycję do właściciela obiektu, samorządów miasta i województwa oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o rewitalizację Elektrociepłowni Szombierki. Przez dwa miesiące podpisało ją ponad 9 tysięcy ludzi z całego regionu, a nawet spoza Polski. Wkrótce dokument wraz z podpisami trafi do adresatów.
Elektrociepłownia znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W największej hali odbyły się m.in. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Gala Mozartowska, Festiwal Teatromania i Festiwal Sztuki Wysokiej. Miłośnicy zabytku widzieliby w nim centrum nauki i techniki, wzorem Centrum Kopernika w Warszawie.
Zabytkowy obiekt przemysłowy płonął w nocy w Bytomiu:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mag / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: www.facebook.com/BytomSlademWojny | Maciej Gajos