Budynek, który "płonie". Goście Muzeum Ognia przejdą przez ścianę ognia

Katowice

TVN24 KatowiceMuzeum Ognia ma szansę stać się kolejną architektoniczną perełką

Muzeum Ognia w Żorach otwiera swoje podwoje. Dzięki multimedialnym wystawom i interaktywnym ekspozycjom będzie przybliżała zwiedzającym fenomen ognia. A jak zdradzają w rozmowie z tvn24.pl architekci, którzy zaprojektowali muzeum, pracom nad wyglądem budynku towarzyszył... przypadek.

Radość mieszająca się z niepewnością i ciekawością - takie emocje na kilka godzin przed otwarciem Muzeum Ognia w Żorach towarzyszom architektom, którzy zaplanowali jego wygląd.

Barbara i Oskar Grąbczewscy rozmowie z tvn24.pl nie kryją przy tym, że w zaprojektowaniu kształtu budynku pomógł im... "przypadek". - Na planach linie zabudowy i działek dopatrzyliśmy się kształty pełzającego płomienia. Od razu zrobiliśmy szkice i makiety. Gdy je zobaczyliśmy już wiedzieliśmy, że to jest to - opowiada pan Oskar.

Budynek, który "płonie". Kulisy powstania Muzeum OgniaTVN24 Katowice

Budynek, który "płonie"

Do budowy Muzeum Ognia użyto betonu, kamienia, szkła i miedzi - choć obecność tej ostatniej nie była do końca przesądzona. - Problemem było to, że miedź pokrywa się patyną i przez parę lat szukaliśmy sposobu jej zabezpieczenia. W końcu znaleźliśmy specjalną substancję, którą pokryliśmy miedź - tłumaczy architekt. A pani Barbara dodaje, że metalowe blachy specjalnie ułożono tak, by otoczenie odbijało się od nich- tak jak w lustrach.

Goście przejdą przez ścianę ognia

Tyle zobaczymy z zewnątrz. Natomiast w środku, na zwiedzających czeka szereg ekspozycji: od prehistorycznej jaskini począwszy, przez historyczne fotografie, multimedialne stoiska, a na interaktywnych ekspozycjach skończywszy. Dla przykładu zwiedzający będą mogli roznieć wirtualny ogień, albo zobaczyć jak powstają pioruny.

Jest też wystawa przedstawiająca niszczycielską siłę żywiołu i techniki walki z ogniem, a nawet "ściana ognia", przez którą zwiedzający muszą przejść, by zobaczyć kolejne atrakcje. A to wszystko, by jeszcze lepiej zrozumieć fenomen ognia. - Sama byłam zaskoczona, jak niewiele wiem na temat ognia i jak jeszcze wiele mogę się o nim dowiedzieć - przyznaje pani Barbara. - A cała wystawa zaczyna się od mocnego uderzenia - powiedziała zagadkowo.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice