Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach od środy oficjalnie pracuje już w nowej siedzibie. Na inaugurację zagra m.in. ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem.
Próba z Zimermanem odbyła się we wtorek. W środę przed południem muzycy spotkali się jeszcze na próbie generalnej, którą poprowadził dyrektor artystyczny Alexander Liebreich. Zaczęli od Beethovena – jego IX Symfonia zamknie wieczorny koncert.
- Nie ma tremy, czujemy się jak zawsze przed ważnym koncertem. Orkiestra bardzo długo na ten moment czekała, więc wszyscy się bardzo cieszą – mówi Rafał Zambrzycki-Payne, koncertmistrz.
I dodaje: - Sala jest naprawdę świetna, cieszymy się, że możemy w niej wreszcie zagrać. Różnica między poprzednią a nową? Diametralna. O wiele większy komfort do grania, a melomani też odczują zmianę - ta sala jest znakomita do słuchania muzyki.
"Świątynia muzyki"
- Prawdziwa świątynia muzyki, wyszlifowana bryła antracytu, ukryta w szkatule – tak gmach zaprojektowany przez katowickiego architekta Tomasza Koniora komplementowała podczas niedawnej wizyty minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Wielokrotnie podkreślano też symboliczne miejsce, w którym stanął gmach. Jeszcze 16 lat temu funkcjonowała tu kopalnia Katowice, w której pracowało 2 tys. górników.
Budynek mieści dwie sale – wielką na 1800 osób i kameralną na 300, a jego wygląd i wnętrza przywołują skojarzenia z muzyką, węglem i charakterystyczną śląską architekturą, której najlepszym przykładem jest zabytkowe katowickie osiedle robotnicze w dzielnicy Nikiszowiec.
Budowa była współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji to 265 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 122,2 mln zł. Pozostałe koszty pokryto z budżetu miasta Katowice.
"Miejsce dla każdej muzyki"
Dyrektor orkiestry Joanna Wnuk-Nazarowa podkreśla, że nowa siedziba NOSPR staje się w pewnym sensie nową instytucją, bo pozwala ona znacznie rozszerzyć i rozwinąć działalność. Koncerty będą się w niej odbywały codziennie z wyjątkiem poniedziałków. - Tu jest miejsce dla każdej muzyki na dobrym poziomie – zaznacza.
Melomani wiele sobie obiecują po akustyce nowej sali, która powstała we współpracy z japońską firmą Nagata Acoustics pod kierownictwem wybitnego specjalisty Yasuhisy Toyoty. Jednym z kluczowych momentów było skonstruowanie modelu odtworzonej w najdrobniejszych szczegółach przyszłej sali w skali 1:10, w którym japońscy inżynierowie przeprowadzali testy akustyczne.
Oś kultury Katowic
Dotychczasowa siedziba orkiestry, mieszcząca się w Centrum Kultury Katowice, zwanym przez mieszkańców miasta December Palace, zbudowanym przez Zdzisława Grudnia z myślą o partyjnych zjazdach, nie była przystosowana do potrzeb radiowego zespołu. Nowy gmach jest jednym z elementów tzw. osi kultury w centrum Katowic – kompleksu nowych budynków powstających na poprzemysłowym obszarze w pobliżu Spodka. Oprócz NOSPR to także nowe Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe.
Dla uczczenia inauguracji nowego gmachu zorganizowano cały cykl imprez - Wielki Festiwal Otwarcia. W Katowicach wystąpią jeszcze m.in. Piotr Anderszewski, Piotr Beczała, Wiener Philharmoniker, czy London Symphony Orchestra.
Jeszcze w środę odbędzie się premiera filmu pt. „Najlepsza dla najlepszej”, dokumentującego 3 lata prac nad nowym budynkiem. Autorką dokumentu jest Aleksandra Fudala.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego.
Tak siedziba NOSPR wyglądała jeszcze pół roku temu:
Autor: ejas/r / Źródło: PAP