Najmłodszy pacjent, najmniejszy rozrusznik. "Pierwsza taka operacja na świecie"

Najmniejszy rozrusznik wszczepiony najmłodszemu pacjentowi na świecie
Najmniejszy rozrusznik wszczepiony najmłodszemu pacjentowi na świecie

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepili maleńki rozrusznik serca 13-letniemu chłopcu. To najmłodszy na świecie pacjent z miniaturowym modelem stymulatora serca. -Jesteśmy pierwsi, jeszcze nikomu się to nie udało- cieszą się lekarze.

Operacja odbyła się 12 lutego na Oddziale Klinicznym Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Po raz pierwszy innowacyjną technologię medyczną zastosowano u tak młodego pacjenta. Chłopcu wszczepiono rozrusznik 10 razy mniejszy od standardowego stymulatora metodą, która nie wymaga n nacinania skóry i tworzenia specjalnej "kieszonki" podskórnej - mówił na antenie TVN24 doc. dr hab. Radosław Lenarczyk z kliniki w Zabrzu, który przeprowadził zabieg.

Chłopiec ostatnio coraz gorzej się czuł. Kilka lat temu przeszedł zabieg zamknięcia ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Od tego czasu pojawiały się u niego momenty zwolnienia akcji serca, jednak nie dawały objawów.

Kilka tygodni temu jego stan się pogorszył. To zaważyło o decyzji lekarzy, by wszczepić mu rozrusznik serca.

"Bateria działa do 10 lat"

Urządzenie śledzi pracę serca, a mikroskopijna bateria działa do ponad 10 lat. Po jej wyczerpaniu bez problemu można wszczepić kolejne urządzenie. W przypadku tak młodego pacjenta to ważne, bo wciąż może aktywnie żyć.

- Ten model rozrusznika nie wymaga stosowania pokrytej silikonem elektrody – najbardziej zawodnego i najczęściej ulegającego uszkodzeniu lub powodującego infekcje elementu w dotychczas stosowanych systemach - tłumaczy docent.

Nie bez znaczenia jest też aspekt kosmetyczny tej metody. Poprzez nakłucie żyły w pachwinie, pacjent nie ma blizny. A to typowe przy wszczepianiu tradycyjnych stymulatorów.

Zastosowanie tak małego stymulatora u dzieci likwiduje jeszcze jeden ważny problem. Gdy młody pacjent rośnie, wyrasta z elektrod klasycznego rozrusznika. -Zastosowane elektrody stają się z biegiem czasu zbyt krótkie. Konieczny jest wówczas zabieg "wydłużenia ich", czyli wsunięcia głębiej lub po prostu wymiany - kończy Lenarczyk.

Pierwsze w Polsce wszczepienia miniaturowego stymulatora pracy serca Micra TPS u dorosłych odbyły się na początku tego roku w dwóch ośrodkach w Polsce: w Zabrzu i w Poznaniu.

Najmniejszy rozrusznik wszczepiono młodemu pacjentowi w Zabrzu:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: msin

Czytaj także: