Ksiądz Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, nowym biskupem gliwickim

Autor:
tam
Źródło:
PAP
Ksiądz Sławomir Oder dla TVN24 (26.01.2010)
Ksiądz Sławomir Oder dla TVN24 (26.01.2010)Ksiądz Sławomir Oder dla TVN24
wideo 2/2
Ksiądz Sławomir Oder dla TVN24Ksiądz Sławomir Oder dla TVN24

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego, a na jego zastępcę mianował księdza Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce. Ks. Oder był postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, a w 2020 roku powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce poinformowano, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego, a mianował na jego zastępcę ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał w liście do biskupa nominata, że z wielką radością przyjął decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu Odera biskupem diecezji gliwickiej. "W imieniu Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów i zapraszam do współpracy w ramach licznych gremiów naszej konferencji episkopatu" - czytamy w liście opublikowanym na stronie episkopatu. I dalej: "Cieszy mnie, iż Ojciec Święty Franciszek powołał do pasterskiej służby w diecezji gliwickiej kapłana o głębokim doświadczeniu duchowym i jednocześnie z doskonałą znajomością prawa kanonicznego, cechującego się szczerą miłością do Kościoła w Polsce, a jednocześnie doceniającego piękno różnorodności Kościoła Powszechnego, solidnie zakorzenionego w tradycji Kościoła Świętego, a jednocześnie odważnie i z nadzieją spoglądającego w przyszłość".

W liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił też: "Ufam, że wstawiennictwo św. Jana Pawła II, z którym tak blisko Wasza Ekscelencja jest związany, nie tylko przez pełnienie funkcji postulatora jego procesu beatyfikacyjnego, wyjedna łaski potrzebne do podjęcia tego pasterskiego zadania w Kościele, ku chwale Boga i dla pożytku dusz".

Postulator sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. Ostatnio pełnił posługę w Toruniu

W biogramie opublikowanym na stronie nuncjatury podano, że ks. Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

W 1993 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego. W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. W 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej. W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 - sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Czytaj też: Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. 800 tysięcy ludzi i brawa w Watykanie

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre. W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego. W 2019 roku powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Czytaj też: Jan Paweł II zostanie świętym. Franciszek uznał cud

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości