Jan Paweł II zostanie świętym. Franciszek uznał cud

[object Object]
Jan Paweł II zostanie świętymtvn24
wideo 2/3

Papież Franciszek oficjalnie uznał cud papieża Jana Pawła II - poinformował Watykan. Oznacza to, że papież-Polak zostanie świętym.

Jak poinformował Watykan, Jan Paweł II zostanie kanonizowany razem z swoim poprzednikiem, Janem XXIII, który był papieżem w latach 1958-63. Franciszek zgodził się na ogłoszenie dekretów kanonizacyjnych. Data ceremonii nie jest jeszcze znana. Ma zostać ustalona na konsystorzu. Spekulacje włoskich mediów mówią o końcu tego roku, konkretnie 8 grudnia (uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) lub 24 listopada (koniec Roku Wiary). O wyborze daty ma zadecydować osobiście Franciszek.

"Cud uzdrowienia"

Decyzja papieża o podwójnej kanonizacji została ogłoszona po jego porannym spotkaniu z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Amato. Zreferował on Franciszkowi przebieg obu procesów kanonizacyjnych i przebieg prac oraz głosowań nad dokumentacją dotyczącą cudu uzdrowienia przypisywanego polskiemu papieżowi.

W przypadku Jana XXIII odstąpiono od stwierdzenia cudu. - Wybrano ścieżkę uproszczonej procedury - wyjaśnił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. - Znamy wszyscy cnoty i osobowość papieża Roncallego, nie trzeba wyjaśniać powodów jego świętości - dodał.

Rzecznik potwierdził także nieoficjalne doniesienia mediów o tym, że do kanonizacji Jana Pawła II wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety cierpiącej na tętniaka mózgu - Floribeth Mory Diaz z Kostaryki.

- To przypadek wyjątkowy i spektakularny, bo - jak wyjaśnił postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder - kobieta oglądała 1 maja 2011 roku transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II i zaczęła się do niego modlić. Doznała nagłego uzdrowienia - powiedział ks. Oder polskim dziennikarzom.

Wyjątkowy tydzień

W ostatnich tygodniach doszło do istotnego przyspieszenia prac nad kanonizacją Jana Pawła II. Po tym, gdy dokumentację w sprawie cudu przyjęli w głosowaniach lekarze i teolodzy z kongregacji, we wtorek uczyniła to również komisja kardynałów i biskupów. Jan XXIII, zmarły przed 50 laty, został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku.

Materiał Faktów TVN z 2 lipca, po pierwszych nieoficjalnych doniesieniach o uznaniu cudu Jana Pawła II

Autor: rf, mk//bgr,mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: archiwum Archidiecezji Poznańskiej

Pozostałe wiadomości