Na swoje stałe trasy wracają linie 7, 20 i 40. Linia 46 zostanie przywrócona na trasie obowiązującej przed wakacjami, ruszy też nowa czasowa linia 45. Linia tramwajowa 13 zostanie zawieszona. Czasowa linia 37 i zastępcza linia autobusowa T-20 będą zlikwidowane.
Prace nad remontem torowiska i sieci trakcyjnej w ścisłym centrum miasta rozpoczęły się blisko rok temu i podzielone były na dwa etapy. W pierwszym prace trwały na odcinku od Rynku do ul. Stawowej, a następnie od Stawowej do placu Wolności. Teraz na całej długości ulicy torowisko jest gotowe. Pierwsze tramwaje pojawią się tam w poniedziałek nad ranem.
Ma być ciszej, wygodniej…
– Dzięki technologii mocowania szyn systemem ciągłym w płycie wylewanej na mokro, zminimalizowane zostały drgania i hałas, powodowane przez przejeżdżające tramwaje. To znacznie poprawi komfort jazdy pasażerów, ale i komfort mieszkańców oraz pracowników firm i instytucji zlokalizowanych na 3 maja – powiedział Andrzej Bywalec, dyrektor ds. inwestycji w spółce Tramwaje Śląskie.
… i ładniej?
Nowe słupy trakcyjne mają być niebawem wzbogacone o elementy stylistycznie nawiązujące do secesyjnego charakteru ulicy. Nowe są również przystanki, stojące w tych samych miejscach, co wcześniej.
Według Polskiej Agencji Prasowej, katowicka ulica 3 maja należy do grupy najdroższych ulic handlowych w Polsce. Łączy Rynek z placem Wolności, przebiegając obok dworca kolejowego i głównych komunikacyjnych węzłów przesiadkowych.
Na środę zaplanowane jest otwarcie nowo wybudowanej Galerii Katowickiej, która mieści się właśnie na tej ulicy. Będzie w niej blisko 250 sklepów i innych placówek.
Autor: pw//ec / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice