To ostatni weekend w tym roku, kiedy można wjechać kolejką na Szyndzielnię. 3 października rozpocznie się modernizacja. Gondole zostaną zdjęte i sprzedane. Nowe będą wygodniejsze i bardziej przeszklone.
Ostatni poważny remont kolej linowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej przeszła w 1995 roku. Obecna modernizacja przewiduje m.in. wymianę liny, napędów, hamulców, elektroniki, wagonów oraz przebudowę peronów tak, by z atrakcji mogli korzystać turyści niepełnosprawni. Do nowych wagonów będzie się wchodziło bezpośrednio z poziomu peronu.
- Będą wygodniejsze, bo wyższe i bardziej przeszklone - dodaje Marek Hetnał, szef spółki ZIAD, właściciela kolejki.
Modernizacja rozpocznie się na początku października 2016 roku i potrwa do stycznia 2017. Kontrakt na wykonanie modernizacji wygrała austriacka firma Doppelmayr - jak zapewnia ZIAD - producent kolei gondolowych.
Gondole już zostały wystawione na sprzedaż. Ceny od 8 do 15 tys. zł. - Można je ustawić w ogrodzie i wykorzystać jako altanę. Mamy już chętnych na zakup - mówią pracownicy ZIAD.
Będzie to już trzecia w ciągu trzech ostatnich lat inwestycja na Szyndzielni. W sierpniu 2015 roku obok górnej stacji oddano do użytku wieżę widokową, z której rozpościerają się widoki na Tatry, Beskidy, Bielsko-Białą i południową część Górnego Śląska, a w lipcu 2016 udostępniono turystom starą górną stację kolei gondolowej, w której swoje miejsce znalazły wagoniki poprzednich generacji, archiwalne fotografie, historia kolei gondolowej na Szyndzielnię oraz bufet. Z myślą o ewentualnych eventach zamontowano tam również kominek i niewielką scenę.
Austriacy budowali, Polacy montowali
Kolej Linowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej to jedna z trzech kolei gondolowych w Polsce. I najstarsza. Budowali ją Austriacy, zaprojektowali, dostarczyli podpory z osprzętem, urządzenia mechaniczne i elektryczne, liny i gondole wykonane w Austrii. Montażem zajmowali się już Polacy.
Pierwsza gondola wjechała na Szyndzielnię w grudniu 1953 roku. Wagony wymieniano cztery razy. Teraz będzie piąty model.
Autor: mag / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: ZIAD