Fakty po Faktach

Alicja Jakubowska, Michał Dworczyk, Aleksandra Zasada, Katarzyna Kolasa, Jerzy Duszyński, Margit Kossobudzka, Joanna Solska

Szczepionka dała mi nadzieję na normalność. Jeżeli nie chcemy się zaszczepić dla siebie, zróbmy to dla tych, których kochamy – mówiła naczelna pielęgniarka warszawskiego szpitala MSWiA Alicja Jakubowska, która jako pierwsza osoba w Polsce została zaszczepiona przeciw COVID-19. W "Faktach po Faktach" szef kancelarii premiera mówił o rządowej strategii walki z epidemią. Jak stwierdził „nasze działania są konsekwentne i skuteczne na tle Europy”. Michał Dworczyk przyznał również, że mające obowiązywać od poniedziałku „przepisy są bardzo uciążliwe, ale to ostatni wysiłek, który musimy podjąć, by wrócić do normalności”.


Do szczepień w kolejnej części programu zachęcały doktor nauk medycznych Aleksandra Zasada i ekonomistka doktor habilitowana Katarzyna Kolasa. – Nie tylko przy szczepionkach, ale przy każdym produkcie leczniczym, jest zawsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Osiem reakcji alergicznych na trzy miliony zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych to niewiele – przekonywała Zasada. Prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Jerzy Duszyński uprzedzał, że „na pewno będą inne wirusy. Musimy mieć w Polsce grupę ekspertów, która monitoruje wykuwające się niebezpieczeństwo w odległym zakątku świata”. Działania rządu i program masowych szczepień na koronawirusa w specjalnym wydaniu „Faktów po Faktach” komentowały również Margit Kossobudzka („Gazeta Wyborcza”) i Joanna Solska („Polityka”).