Wymyśli obiad, wyjaśni ustawę, stworzy gry dla dzieci. Sprawdziliśmy, co naprawdę potrafi GPT-4

Autor:
Paulina
Borowska / Maciej Michałek
Źródło:
tvn24.pl, OpenAI, New York Times
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszościąTVN24
wideo 2/4
TVN24Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością

Nowa wersja GPT-4 to najbardziej zaawansowany jak dotąd model sztucznej inteligencji, który został szeroko udostępniony do testów. Redakcja tvn24.pl jako jedna z pierwszych w Polsce miała do niego dostęp i sprawdziła, co rzeczywiście potrafi to narzędzie. Wyniki okazały się zaskakujące.

14 marca firma OpenAI udostępniła nową wersję sztucznej inteligencji generującej tekstowe odpowiedzi, czyli dostępny w formie chata GPT-4. Narzędzia tego typu, zwłaszcza ogólnodostępna wersja GPT-3,5, wywołała światowe poruszenie, a według ekspertów sztuczna inteligencja może wkrótce wywołać prawdziwą technologiczną rewolucję.

Wydana teraz nowa wersja jest jeszcze bardziej kreatywna, lepiej współpracuje z użytkownikiem, a udzielane przez nią odpowiedzi są o kilkadziesiąt procent bardziej rzeczowe. To ogólne hasła, ale jak wiele w rzeczywistości potrafi GPT-4 i jak ta sztuczna inteligencja działa w praktyce? Tuż po premierze nowego narzędzia redakcja tvn24.pl przetestowała to jako jedna z pierwszych w Polsce.

Nowe zdolności GPT-4

Sednem małej rewolucji, którą wprowadza nowa wersja GPT-4, jest jest zdolność do analizowania różnorodnych treści. - Główną nowością, którą wprowadza, jest tak zwana multimodalność, wielozmysłowość. Dzięki temu może on pracować nie tylko na tekście, ale też na obrazach, a następnie wykorzystywać analizowane treści, podobnie, jak robią to ludzie - mówi Michał Jaroń, senior data scientist w grupie TVN. Co to oznacza w praktyce? - Nowa wersja GPT-4 potrafi rozpoznać i opisać rzeczy na zdjęciach, przeprowadzić analizę podatkową na podstawie wskazanych przepisów, czy zaproponować przepis na obiad gdy dowie się, co mamy w lodówce - wyjaśnia.

Sprawdziliśmy te nowe umiejętności GPT-4 w praktyce. Jedną z najważniejszych nowości jest jego zdolność do analizowania dużych baz danych i długich tekstów. Narzędzie potrafi teraz zapoznać się na przykład z kilkudziesięcioma stronami przepisów prawnych i w kilku zdaniach opisać, co z nich wynika. W ten sposób można go poprosić o streszczenie czy wyjaśnienie zapisów danej ustawy. GPT-4 nie miał żadnych problemów z np. streszczeniem zapisów ustawy wiatrakowej i wypunktowaniem najważniejszych jej zapisów.

GPT-4 streszcza i wyjaśnia zapisy ustawy wiatrakowejGPT // tvn24.pl

Jednocześnie GPT-4 potrafi odpowiadać na pytania zgodnie z rolą, jaką przydzielił mu człowiek. Może więc wypowiadać się specjalistycznym językiem fizyka kwantowego, albo naśladować styl mówienia znanego polityka, np. Donalda Trumpa czy Lecha Wałęsy. Narzędzie może działać też w drugą stronę i samemu dostosować się do oczekiwanego odbiorcy. Na przykład wyjaśnić zapisy ustawy wiatrakowej językiem zrozumiałym dla 5-latka.

GPT-4 potrafi dostosować się do każdego odbiorcyGPT // tvn24.pl

Umiejętność tę można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Nie tylko do wyjaśniania długich i skomplikowanych dokumentów prawnych, ale też np. w leczeniu. Jak sprawdzili dziennikarze "New York Times", nowe narzędzie potrafi sformułować racjonalny sposób leczenia pacjenta na konkretną chorobę. Opisali oni przypadek, jak jeden z amerykańskich kardiologów przedstawił sztucznej inteligencji historię medyczną mężczyzny, którego dzień wcześniej przyjęto do szpitala i - używając skomplikowanych terminów medycznych - zapytał o możliwe sposoby leczenia. GPT-4 udzielił odpowiedzi, która była w pełni zgodna z tym, jakie kroki w rzeczywistości podjęli lekarze.

GPT-4 liczy i doradza

Nowa wersja sztucznej inteligencji potrafi także bardzo dobrze liczyć - postęp na tym polu w porównaniu do wcześniejszej wersji GPT jest wręcz olbrzymi. Poprosiliśmy go najpierw, aby wyjaśnił nam na podstawie przepisów jak działa w Polsce wspólne rozliczanie podatku PIT przez małżonków - tak prosto, jak to tylko możliwe, najlepiej na poziomie 5-latka.

GPT-4 wyjaśnia, jak działa wspólne rozliczenie podatku PIT z małżonkiemGPT // tvn24.pl

Następnie poprosiliśmy, aby zrobił użytek z tej wiedzy i doradził nam, co bardziej opłaca się w konkretnych przypadkach. Na przykład sytuacji, w której żona zarobiła w ciągu roku 133 tys. zł brutto, a mąż 90 tys. zł brutto. GPT-4 nie tylko bezbłędnie wykonał obliczenia, ale też właściwie zastosował wszystkie przepisy podatkowe. Nie pomylił się nawet w szczegółach, pamiętając m.in. o konieczności oddzielnego zastosowania kwoty wolnej od podatku dla każdego z małżonków.

GPT-4 bezbłędnie wyliczył, czy w danym przypadku opłaca się rozliczyć wspólnie z małżonkiemGPT // tvn24.pl

Takich testów liczenia i analizowania przepisów podatkowych wykonaliśmy więcej i ku naszemu zaskoczeniu - we wszystkich GPT-4 okazał się bezbłędny. Jedyne błędy, jakie popełnił, wynikały z błędów lub niejasności w zadawanych przez nas pytaniach. To olbrzymi postęp względem jego poprzedniej wersji GPT-3,5, która, choć się starała, potrafiła popełniać wręcz banalne błędy.

ZOBACZ TEŻ: Media: sztuczna inteligencja porównuje dziennikarza do Hitlera, pisze też, że ma brzydkie zęby

GPT-4 i analiza obrazów

Inną z całkiem nowych funkcjonalności GPT-4 jest zdolność do "oglądania" i analizowania obrazów. Wysyłając do niego wybrane zdjęcie można poprosić nie tylko, by opisał, co na nim się znajduje, ale także by je zanalizował. Mało tego - GPT-4 może też wiedzę z analizowanego zdjęcia samodzielnie wykorzystać.

Samodzielne sprawdzenie tego okazało się jednak jeszcze niemożliwe. Wstępna, "alpha" wersja GPT-4, do której dostęp umożliwiono dziennikarzom, nie zawiera jeszcze tej funkcji. Przykłady jej działania prezentowali jedynie sami twórcy oprogramowania. Na przykład taki, jak po wysłaniu zdjęcia produktów znajdujących się w naszej lodówce, GPT-4 potrafi na ich podstawie zaproponować przepisy na obiad możliwe do przyrządzenia z nich.

Co ciekawe, w wielu przypadkach ogólnodostępna wersja GPT-3,5 całkiem nieźle potrafi obecnie imitować tę funkcję. Wysyłając jej adres dostępnego w Internecie zdjęcia produktów wewnątrz lodówki chat zaoferował całkiem sensowny i nie najgorzej wyjaśniony przepis. Niestety, w rzeczywistości narzędzie to nie potrafiło "obejrzeć" wysłanego zdjęcia, a przepis wygenerowało jedynie na podstawie metadanych, którymi fotografia była opisana. Innymi słowy, starsza wersja GPT zmyśliła swoją odpowiedź i nie odnosiła się ona bezpośrednio do produktów widocznych na zdjęciu.

Chat GPT potrafi na podstawie zdjęcia zawartości lodówki zaproponować przepisy kulinarneGPT / tvn24.pl

Udostępnienie szerzej zdolności analizowania obrazów przez GPT-4 będzie jednak olbrzymią zmianą, która przyniesie niezliczone nowe możliwości wykorzystania. Pomoże na przykład zidentyfikować dziwny, metalowy element, który znaleźliśmy u siebie na strychu, znaleźć czy policzyć obiekty na zdjęciu, a nawet wytłumaczyć sens internetowych memów. Nowa wersja potrafi bowiem nie tylko stworzyć żart na zadany przez człowieka temat, ale też rozumieć już istniejące żarty.

Można go będzie dzięki temu wykorzystać na przykład do wytłumaczenia, o co chodzi w danym memie i na czym polega jego zabawność. Pierwsze przykłady takiego zastosowania znaleźć można już w sieci. Na przykład taki, jak GPT-4 wyjaśnia, z czego wynika zabawność mema pokazującego mapę świata ułożoną z kawałków kurczaka i podpisanego jako "Ziemia widziana z kosmosu". "Tekst budzi oczekiwanie majestatycznego obrazu Ziemi, tymczasem obraz okazuje się przyziemny i niemądry", wyjaśniła sztuczna inteligencja.

ZOBACZ TEŻ: Kto napisał tekst: człowiek czy Chat GPT? Nowe narzędzie ma to sprawdzać, ale często się myli

Egzaminy, testy, gry i zabawy

GPT-4 bardzo dobrze radzi sobie także z rozwiązywaniem zagadek i pisaniem testów, również bardzo specjalistycznych. Amerykańskie egzaminy adwokackie wypełnia - według jego twórców - z wynikiem na poziomie 10 proc. najlepszych prawników. Potrafi też pokonać 90 proc. osób biorących udział w testach stosowanych do przyjęć na uniwersytety w USA - Scholastic Assessment Test i Graduate Record Examination.

Narzędzie potrafi jednak nie tylko rozwiązywać gotowe zadania i testy, ale też samemu je tworzyć. GPT-4 bez problemu stworzy własny test z określonego tematu, a nawet quiz. Redakcja tvn24.pl poprosiła go na przykład o ułożenie prostego quizu o zwierzętach. Ten okazał się bezbłędny. Sztuczna inteligencja nie tylko ułożyła ciekawe, różnorodne pytania i wybrała poprawne odpowiedzi, ale też wszystko opatrzyła ładnymi obrazkami zwierząt. Oczywiście, również wygenerowanymi przez algorytm.

Quiz o zwierzętach stworzony przez GPT-4GPT // tvn24.pl

GPT-4 może też pisać kody źródłowe tworząc całe programy czy gry komputerowe. W naszych testach nie miał większych problemów z błyskawicznym napisaniem kodu prostej, ale w pełni działającej gry Arkanoid.

GPT-4 bez problemu pisze kody źródłowe innych programów. Na przykład gry Arkanoid
Chat GPT-4 bez problemu pisze kody źródłowe innych programów. Na przykład gry ArkanoidChat GPT // tvn24.pl

Problemem okazało się w tym przypadku jedynie istniejące wciąż w narzędziu ograniczenie dotyczące skali zadania, które jest od niego wymagane. Na proste pytania typu "stwórz quiz" albo "stwórz grę" GPT-4 często odpowiada, że to zbyt skomplikowane zadanie. Jeżeli jednak podzieli się mu to zadanie na mniejsze, logiczne części, i później połączy w całość, uda się uzyskać oczekiwany rezultat. GPT-4 potrafił z resztą samemu sobie odpowiednio podzielić zbyt duże zadanie, a części pisanego później przez niego kodu oprogramowania pasowały do siebie perfekcyjnie. Ograniczenie to niewątpliwie wpływa jednak na wygodę korzystania z GPT-4.

GPT-4 - słabości

GPT-4 okazał się dużym skokiem jakościowym i narzędziem, które potencjalnie stało się bardzo bliskie praktycznego wykorzystania na bardzo wiele sposobów. Nadal nie pozostaje ono jednak pozbawionym wad. Nie byliśmy w stanie sprawdzić, jak skutecznie pracuje przy analizie obrazów, nadal nie posiada on również możliwości analizowania dźwięku. Wciąż średnio dobrze sprawdza się w zadaniach typowo kreatywnych, w których dostęp do faktów i olbrzymich baz danych nie wystarcza do wykonania zadania. Nie sformułuje więc autorskich hipotez dotyczących przyszłości świata, ale całkiem nieźle wykorzysta te już stworzone. Nadal GPT-4 zdarza przy tym zmyślać odpowiedzi, gdy nie zna prawidłowej, i na przykład podawać fałszywe adresy stron internetowych. Przy korzystaniu z pewnością nie można mu więc w pełni zaufać.

Dużym utrudnieniem jest również sposób, w jaki można obecnie skorzystać z GPT-4. Po pierwsze, nie jest on jeszcze ogólnodostępny za pośrednictwem strony internetowej tak, jak udostępniono poprzednią wersję GPT-3,5. Dostępny jest jedynie dla klientów usług premium firmy OpenAI, a czas korzystania z niego jest limitowany. Po drugie, korzystanie z GPT-4 nie jest bezpłatne, tak jak korzystanie z GPT-3,5. Opłaty należą się za każde słowo - napisane do niego, jak i przez niego.

Po trzecie wreszcie, problemem pozostaje sposób komunikacji z samym narzędziem, które nie jest tak intuicyjne, jak moglibyśmy oczekiwać. Przy bardziej złożonych zadaniach sposób wyjaśniania mu swoich poleceń jest kluczowy i zwyczajnie trudny. Na przykład prosząc, by zapoznał się z treścią konkretnej ustawy, nie wystarczy przesłać mu linka do jej internetowej wersji. GPT, oprócz treści dokumentu, "zaciągnie" wówczas także wiele zbędnych danych dotyczących samej strony internetowej i może zacząć się gubić. Konieczne jest więc przygotowanie dla niego czystego tekstu.

W niektórych przypadkach konieczne jest także dzielenie mu zadań, na przykład prosząc o analizę bardzo długich treści, albo pisanie złożonych kodów oprogramowania. GPT-4 nie tylko więc uczy się sam, ale wymaga również, aby użytkownicy nauczyli się jak z niego korzystać. - Człowiek musi się nauczyć odpowiednio formułować zadania dla sztucznej inteligencji, aby uzyskiwać oczekiwane rezultaty. To może być jeden z najbardziej pożądanych zawodów przyszłości - zauważa Michał Jaroń. Choć brzmi to jak fantastyka, właśnie nadszedł czas, by ludzie i maszyny nauczyli się współpracować.

Grafika wygenerowana przez sztuczną inteligencjęShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Popularność żadnej innej aplikacji nie rosła tak szybko. 100 milionów użytkowników w rekordowo krótkim czasie

Autor:Paulina Borowska / Maciej Michałek

Źródło: tvn24.pl, OpenAI, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do zdarzenia doszło w jednej ze szkół podstawowych w powiecie ostrołęckim. Jak informują lokalne media, w Zespole Szkół Powiatowych doszło do ataku nożownika. Są ranni.

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. Są ranni

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. Są ranni

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Pijany bił, kopał i ciągnął żonę za włosy. - Ośmiolatka, ich najmłodsza córka, wybrała na telefonie numer alarmowy i podała aparat matce - relacjonuje policjant. W oczekiwaniu na patrol wezwany do agresywnego mężczyzny, który znęcał się nad kobietą w miejscowości Reggio di Calabria we Włoszech, trzy córki pary wybiegły na balkon i wzywały pomocy.

W domu było piekło, trzy siostry wybiegły na balkon. "Chodźcie, chodźcie, tu jesteśmy"

W domu było piekło, trzy siostry wybiegły na balkon. "Chodźcie, chodźcie, tu jesteśmy"

Autor:
ww/kg
Źródło:
Polizia Di Stato, ANSA
Co dalej z pomysłem likwidacji CBA? I co ma do tego Bruksela?

Co dalej z pomysłem likwidacji CBA? I co ma do tego Bruksela?

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
Dariusz
Łapiński,
katke
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Krystyna Przybylska, matka zmarłej w 2014 roku aktorki Anny Przybylskiej, padła ofiarą oszustwa. Kobieta pożyczyła w 2022 roku Magdalenie R. z Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie) 890 tysięcy złotych, których do tej pory nie odzyskała. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gdyni (woj. pomorskie).

Matka Anny Przybylskiej straciła blisko milion złotych. Padła ofiarą oszustki

Matka Anny Przybylskiej straciła blisko milion złotych. Padła ofiarą oszustki

Autor:
mm
Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza/PKoz

W pierwszym wystąpieniu w Sejmie nowej kadencji prezydent Andrzej Duda podkreślał swoje konstytucyjne uprawnienia i przestrzegał, że "porządek konstytucyjny musi zostać zachowany". Te słowa zaprzeczają decyzjom, które wcześniej sam podejmował, a które według ekspertów prawa naruszały Konstytucję RP. Przypominamy.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Źródło:
Konkret24

Poseł Marek Suski prezentuje listę zarzutów wobec nowych władz Sejmu. Mówi o "łamaniu demokracji" i "PRL-u". A pytany o niezrealizowaną przez PiS obietnicę wprowadzenia pakietu demokratycznego, przekonuje, że takiej nie było. Przypominamy, dlaczego nie ma racji.

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski,
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Gabriel Seweryn, znany z programu "Królowe życia" stacji TTV, nie żyje. Śmierć projektanta potwierdziła rzeczniczka głogowskiego szpitala. Miał 56 lat.

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Autor:
pb//mm
Źródło:
glogow.naszemiasto.pl, tvn24.pl

Niebezpieczna sytuacja we Wrocławiu. Podczas driftowania samochód osobowy wpadł do Odry. Kierowcy i pasażerce udało się wydostać z rzeki. Nie odnieśli obrażeń.

Samochód wpadł do Odry. Kierowcy i pasażerce udało się wydostać

Samochód wpadł do Odry. Kierowcy i pasażerce udało się wydostać

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Obrona praw obywatelskich" oraz "ochrona tożsamości europejskiej" - to zakres obowiązków Jacka Ozdoby, ministra bez teki w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Polityk Suwerennej Polski powiedział, że ma "konkretne zadanie do zrealizowania"

W rządzie na dwa tygodnie znalazł się minister bez teki. Wiadomo, czym się zajmie

W rządzie na dwa tygodnie znalazł się minister bez teki. Wiadomo, czym się zajmie

Autor:
ads/kg
Źródło:
tvn24.pl

Powołanie Dominiki Chorosińskiej na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego wywołało falę komentarzy w sieci. Głos zabrali m.in. Maciej Stuhr i Tomasz Terlikowski. Aktor pisze z ironią o "wielkiej polityce", która "przeszkodziła w jeszcze większej karierze aktorskiej". Tomasz Terlikowski podkreśla, że krytyka poszczególnych nowych ministrów "powinna dotyczyć ich osiągnięć lub ich braku w polityce".

"Ależ nam będzie teraz dobrze". Maciej Stuhr i inni o nowej minister kultury

"Ależ nam będzie teraz dobrze". Maciej Stuhr i inni o nowej minister kultury

Autor:
wac//az
Źródło:
tvn24.pl

Minister obrony Szwecji poinformował, że 20 okrętów będzie patrolować infrastrukturę krytyczną na Morzu Bałtyckim. - To sygnał dla Rosji - dodał.

Na Bałtyku "sygnał dla Rosji"

Na Bałtyku "sygnał dla Rosji"

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Ogromna choinka ustawiona przed Białym Domem przewróciła się pod wpływem silnego podmuchu wiatru. Aby ją podnieść konieczne okazało się sprowadzenie dźwigu. Zdarzenie miało miejsce dwa dni przed uroczystością zapalenia na niej lampek, w której weźmie udział prezydent USA Joe Biden.

Przewróciła się ogromna choinka przed Białym Domem

Przewróciła się ogromna choinka przed Białym Domem

Autor:
pb//mm
Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Sejm kontynuuje w środę obrady. Uchwalił już nowe przepisy dotyczące handlu w niedziele. Posłowie przeprowadzili debatę nad obywatelskim projektem przewidującym podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Posłowie kontynuują teraz prace nad wprowadzeniem finansowania procedur in vitro z publicznych pieniędzy. W planach głosowanie nad odwołaniem członków komisji "lex Tusk". Polityczną środę relacjonujemy w tvn24.pl.

Sejm pracuje nad in vitro. Za nami zmiany w handlu w niedziele. Niebawem zmiany w Komisji "lex Tusk"

Sejm pracuje nad in vitro. Za nami zmiany w handlu w niedziele. Niebawem zmiany w Komisji "lex Tusk"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Większość sejmowa zdecydowała o skierowaniu do dalszego procedowania trzech komisji – do sprawy wyborów kopertowych, Pegasusa i handlu polskimi wizami. Głosowanie nad każdą z nich poprzedziły gorące debaty – a do wymiany zdań między premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Szymonem Hołownią doszło już po rozpoczęciu obrad Sejmu.

Starcie Nitrasa z Jabłońskim i Hołownia uzupełniający wiedzę Morawieckiego. Burzliwy wtorek w Sejmie

Starcie Nitrasa z Jabłońskim i Hołownia uzupełniający wiedzę Morawieckiego. Burzliwy wtorek w Sejmie

Autor:
asty//mrz
Źródło:
TVN24

Konieczne jest zamrożenie cen energii w 2024 roku. Należy się tym szybko zająć. Mówimy prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu - wskazał wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko. Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. 

Zamrożone ceny prądu na dłużej. Jest projekt poselski

Zamrożone ceny prądu na dłużej. Jest projekt poselski

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rosjanie w nocy z wtorku na środę zaatakowali Ukrainę między innymi za pomocą 21 dronów Shahed 136/131 oraz trzech pocisków rakietowych Ch-59 - przekazały siły powietrzne ukraińskiej armii, które podkreślają, że obrońcy zestrzelili wszystkie atakujące drony. Wcześniej rosyjska armia ostrzelała obwód sumski. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych w mediach społecznościowych stwierdził, że Hamas "niczego nie boi się bardziej, niż Izraelczyków i Palestyńczyków żyjących obok siebie w pokoju". Joe Biden napisał, że Hamas chce pójść "drogą terroru, przemocy, zabijania i wojny". "Nie możemy tego zrobić" - zakończył swój wpis prezydent Biden.

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

Klientka nowojorskiej restauracji znalazła w swojej sałatce fragment odciętego palca. Kobieta twierdzi, że po tym zdarzeniu mierzy się ze stresem pourazowym. W złożonym w poniedziałek pozwie nie podano, jak wysokiego odszkodowania się domaga. Prawnik powódki w rozmowie z NBC News przyznał, że zasługuje ona na "znaczącą rekompensatę".

Jadła sałatkę, gdy odkryła w niej kawałek palca. Miał należeć do menedżerki

Jadła sałatkę, gdy odkryła w niej kawałek palca. Miał należeć do menedżerki

Autor:
wac//az
Źródło:
NBC News

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Autor:
kob/kg
Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

18-latek, który w czerwcu tego roku zaatakował w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) 28-letniego mężczyznę zostanie poddany obserwacji psychiatrycznej. Podejrzany początkowo przyznał się do zadania ciosów nożem poszkodowanemu, jednak nie uważał swojego czynu za usiłowanie zabójstwa. Podczas kolejnego przesłuchania nie przyznał się do stawianego mu zarzutu i odmówił składania wyjaśnień.

Z zazdrości o dziewczynę zaatakował 28-latka. Nożownik trafi na obserwację psychiatryczną

Z zazdrości o dziewczynę zaatakował 28-latka. Nożownik trafi na obserwację psychiatryczną

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
PAP

Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego zatrzymali 30-letniego obywatela Litwy. Jak ustalili, mężczyzna zmienił tablice rejestracyjne w pojeździe ciężarowym. Prawdopodobnie, by przywłaszczyć sobie powierzony towar o wartości 175 tysięcy złotych.

Kierowca podmienił tablice rejestracyjne w ciężarówce. "Nielegalnie próbował wywieźć towar z firmy"

Kierowca podmienił tablice rejestracyjne w ciężarówce. "Nielegalnie próbował wywieźć towar z firmy"

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szczeciński policjant rozpoznał i zatrzymał kobietę, która prowadziła samochód mimo dożywotniego zakazu. Był w czasie wolnym od służby. Rozpoznał auto, które kilka tygodni wcześniej zatrzymał do kontroli. 33-latka odpowie za złamanie sądowego zakazu.

Prowadziła samochód, mimo dożywotniego zakazu. Zatrzymał ją policjant po służbie

Prowadziła samochód, mimo dożywotniego zakazu. Zatrzymał ją policjant po służbie

Autor:
MR/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, KMP Szczecin

W polskich górach panuje iście zimowa aura. W Beskidach leży miejscami prawie pół metra śniegu. Zamknięty do wiosny został szlak Perć Akademików. W Tatrach warunki na szlakach są bardzo trudne, miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Duża - jak na koniec listopada - ilość śniegu pozwoliła na szybsze uruchomienie pierwszych wyciągów narciarskich.

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnoviny.sk, TPN

Ktoś uszkodził figurkę Smoka Turysty, zamontowaną w zeszłym tygodniu w parku Bednarskiego w Krakowie. Urwany róg został już odnaleziony i zostanie z powrotem przymocowany.

Smok Turysta stracił róg. "Brakuje słów"

Smok Turysta stracił róg. "Brakuje słów"

Autor:
wini
Źródło:
PAP / TVN24 Kraków

Wojna pomiędzy Izraelem a Hamasem jest wykorzystywana przez Kreml do poróżnienia Zachodu - raportuje "Politico", które posiłkuje się ustaleniami amerykańskiego think tanku Alliance for Securing Democracy. Wynika z nich, że rosyjski plan zakłada nie tylko poróżnienie zwolenników Izraela i Palestyny, ale też odwrócenie uwagi od trwającej wojny w Ukrainie. W tym celu bardzo intensywnie wykorzystywane są media społecznościowe.

Wojna na Bliskim Wschodzie "paliwem" dla reżimu Putina

Wojna na Bliskim Wschodzie "paliwem" dla reżimu Putina

Autor:
bż//mrz
Źródło:
Politico

Rosjanie ponownie chcą zniszczyć ukraińską infrastrukturę cywilną - alarmuje szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli zaapelowała do zwolenników Ukrainy o "stworzenie zimowej tarczy nad tym krajem". Z kolei szef ukraińskiego MSZ apeluje o powstanie "euroatlantyckiego obszaru przemysłu obronnego".

Szefowa niemieckiego MSZ o "zimowej tarczy" dla Ukrainy

Szefowa niemieckiego MSZ o "zimowej tarczy" dla Ukrainy

Autor:
bż//mrz
Źródło:
Reuters

We wtorek ratownicy wyciągnęli wszystkich 41 robotników uwięzionych przez 17 dni w zawalonym tunelu w Himalajach. Końcowy sukces akcji ratunkowej wywołał radość w całych Indiach.

Opuszczali tunel rurą o szerokości 90 cm. Szczegóły akcji ratunkowej w Indiach z wykorzystaniem kontrowersyjnych górników

Opuszczali tunel rurą o szerokości 90 cm. Szczegóły akcji ratunkowej w Indiach z wykorzystaniem kontrowersyjnych górników

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Reuters

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl