- Do zdarzenia doszło w sobotę w szkockim muzeum.
- Ataku dokonał 35-letni Australijczyk ubrany w kilt.
- Kamień ze Scone, zwany Kamieniem Przeznaczenia, to symbol Szkocji i ważny element koronacji brytyjskich monarchów.
Kamień Przeznaczenia, nieodłączny element koronacji brytyjskich monarchów o długiej i burzliwej historii, był wystawiony w szkockim Muzeum Perth kilkadziesiąt kilometrów na północ od Edynburga. W sobotę policja otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie, który zaczął niszczyć gablotę chroniącą ten cenny przedmiot. Muzeum zostało ewakuowane, a mężczyzna obezwładniony i zatrzymany. Jak ustalono, był to ubrany w kilt 35-letni Arnaud Harixcalde Logan, obywatel Australii.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Zaatakował szkocki symbol
Mężczyzna w poniedziałek stanął przed sądem. Jak podaje CNN, postawiono mu zarzut "aktu wandalizmu". Z uwagi na zniszczenie gabloty Kamień Przeznaczenia nie jest chwilowo dostępny dla zwiedzających, sam cenny eksponat nie ucierpiał jednak w ataku.
Elle Alvarez, która zwiedzała wówczas muzeum przyznała w rozmowie ze stacją BBC, że "to było naprawdę surrealistyczne, jak z historycznego dramatu albo filmu akcji". Na razie nie wiadomo, dlaczego mężczyzna zaatakował eksponat. Pierwsze przesłuchania są zaplanowane na przyszły tydzień.
Kamień Przeznaczenia
Kamień Przeznaczenia, znany również jako Kamień Koronacyjny lub Kamień ze Scone, ma ok. 65 cm długości i 40 cm szerokości, waży 152 kg i w przeszłości był wykorzystywany podczas koronacji królów Szkocji. Uchodzi za "historyczny symbol szkockiej monarchii". Według przekazów, w 841 roku trafił do opactwa w Scone, któremu zawdzięcza swoją pierwotną nazwę.
Król Anglii Edward I w 1296 roku rozkazał zabrać Kamień Przeznaczenia ze Szkocji i wbudować go w nowy tron w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Tron z kamieniem był wykorzystywany przy koronacjach kolejnych angielskich i brytyjskich monarchów, również podczas koronacji Elżbiety II w 1953 roku.
W 1950 roku czterech studentów ukradło kamień z Opactwa Westminsterskiego. Znaleziono go ok. trzy miesiące później w Szkocji, przy ołtarzu głównym opactwa Arbroath, ok. 800 kilometrów od Londynu. Ponownie trafił do Anglii, jednak w 1996 roku został oficjalnie zwrócony Szkocji. Ustalono wówczas, że będzie wracał do Opactwa Westminsterskiego na każdą kolejną koronację.
Obecnie jest częścią wystawy szkockiego Muzeum Perth.
Autorka/Autor: zeb//mm
Źródło: CNN, BBC, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Historic Environment Scotland