Na Mazowszu będą trzy nowe miasta. To Stanisławów w powiecie mińskim, Małkinia Górna w ostrowskim i Staroźreby w płockim.
W województwie mazowieckim jest obecnie 111 miast. Najmłodsze to Kazanów w powiecie zwoleńskim, który prawa miejskie uzyskał 1 stycznia tego roku. To zarazem jedno z najmniejszych miast w Polsce, liczące około 400 mieszkańców. W przeszłości było to prywatne miasto szlacheckie, lokowane w 1556 roku. Prawa miejskie Kazanów stracił w 1870 roku.
Prawa miejskie odzyska po 156 latach
Stanisławów to obecnie wieś w powiecie mińskim, ale z miejską historią. Prawa miejskie uzyskał 2 maja 1523 roku od książąt mazowieckich. Stracił je w 1870. Stało się to m.in. w ramach rosyjskich represji po upadku Powstania Styczniowego. Obecnie Stanisławów liczy około 1,7 tysiąca mieszkańców.
Zaczną miejską historię
Małkinia Górna to wieś w powiecie ostrowskim, ma blisko pięć tysięcy mieszkańców i bogatą historię. Nazwa wsi po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z 1203 roku.
Staroźreby to z kolei wieś w powiecie płockim, która ma ponad siedem tysięcy mieszkańców. Najstarsze ślady osadnictwa na jej obszarze pochodzą z XI-XII w. Początki wsi sięgają końca XVI wieku.
Poza Mazowszem status miasta uzyskają trzy inne miejscowości w Polsce: Janów Podlaski (powiat bialski - Lubelskie), Branice (powiat głubczycki - Opolskie) oraz Janów (powiat częstochowski - Śląskie).
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Co jest w projekcie rozporządzenia?
Projektowane rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, zakłada wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa, uwzględniające wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi nie tylko o opisane powyżej nadania statusu miasta miejscowościom, ale też zmiany granic gmin i miast oraz zmiany nazwy gminy.
Projekt zakłada, że od przyszłego roku nastąpią zmiany dotyczące ustalenia granic gmin. W województwie małopolskim będą to zmiany pomiędzy gminami Rytro a Piwniczna-Zdrój, pomiędzy gminą Zemborzyce a Stryszem oraz pomiędzy Niepołomicami a Kłajem. W województwie mazowieckim zmiany nastąpią między gminą Zakrzew a Radomiem, zaś w województwie śląskim między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi.
Zmienią się również granice niektórych miast w województwach: lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i śląskim.
Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim od przyszłego roku gmina Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na gminę Bratian.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps