15-latek jechał hulajnogą, dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość

15-latek pędził na hulajnodze elektrycznej
Zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi
Źródło: Mazowiecka policja
15-latek poruszał się hulajnogą elektryczną z prędkością 44 kilometrów na godzinę. To ponad dwukrotnie szybciej niż dopuszczają przepisy. Na dodatek jego pojazd nie spełniał norm technicznych. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego.

Do zdarzenia doszło 11 lipca na jednej z ulic Radomia.

"Policjanci z radomskiej drogówki zatrzymali 15-latka, który poruszał się hulajnogą elektryczną z prędkością 44 km/h – ponad dwukrotnie szybciej niż dopuszczają przepisy" - przekazał w komunikacie zespół prasowy radomskiej policji. Nastolatek nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania: nie miał karty rowerowej ani prawa jazdy kategorii AM.

"Dodatkowo hulajnoga nie spełniała norm technicznych - była pozbawiona ogranicznika prędkości. Nastolatek poruszał się jezdnią z ograniczeniem do 50 km/h, co narusza regulacje dotyczące poruszania się hulajnogą" - zaznaczyli.

Policjanci skierowali sprawę do sądu rodzinnego.

15-latek pędził na hulajnodze elektrycznej
15-latek pędził na hulajnodze elektrycznej
Źródło: KWP w Radomiu

Jak poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

W związku z rosnącą popularnością hulajnóg elektrycznych, funkcjonariusze drogówki przypominają, że pojazd ten podlega przepisom ruchu drogowego.

Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na drodze publicznej – nawet pod opieką dorosłych. Osoby w wieku 10–18 lat, by kierować hulajnogą elektryczną muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby powyżej 18 lat nie muszą posiadać dokumentu uprawniającego.

- Korzystanie ze ścieżek rowerowych – jeżeli są dostępne. W ich braku: jazda po jezdni z ograniczeniem do 30 km/h. - Jazda po chodnikach – tylko gdy nie ma ścieżki rowerowej ani jezdni z ograniczeniem do 30 km/h. Prędkość należy dostosować do ruchu pieszych. - Maksymalna dopuszczalna prędkość jazdy hulajnogą to 20 km/h. - Pojazd musi posiadać światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek i hamulec. - Zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. - Hulajnoga przeznaczona jest tylko dla jednej osoby – przewożenie pasażerów jest niedozwolone. - Zakaz holowania innych pojazdów hulajnogą.
obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną

"Przejścia dla pieszych należy pokonywać pieszo – prowadząc hulajnogę. Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona i traktowana jak w przypadku rowerów" - dodali policjanci. Hulajnogę należy zaparkować tak, by nie utrudniała ruchu pieszym, z zachowaniem minimum 1,5 metra wolnej przestrzeni na chodniku.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: