Od dziesięcioleci poznaniacy obchodzą Święto rogali marcińskich. Receptura rogali została opatentowana przez poznańskich cukierników i chroniona jest prawem unijnym, a sam ich wypiek podlega szczegółowej kontroli.
Tradycyjne ciastka już od 150 lat w Poznaniu
Święto rogali marcińskich tradycyjnie obchodzone jest 11 listopada - w dniu św. Marcina. W tym czasie poznaniacy zjadają ok. 400 ton tych ciastek. Rogale mają ponad stuletnią tradycję i, jak mówi legenda, powstały jako specjalny wypiek dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. W 1891 r. proboszcz parafii im. Św. Marcina zaapelował z ambony do wiernych, by kontynuowali dzieło patrona i pomagali najuboższym. Na mszy obecny był Józef Melzel, poznański cukiernik, który namówił swojego szefa do stworzenia specjalnej receptury. Bogatsi poznaniacy kupowali ciastka, natomiast potrzebującym były one rozdawane za darmo.
Rogale chronione unijnym prawem
Obecnie receptura rogali jest ściśle kontrolowana. Wypieka się je z ciasta półfrancuskiego i powinny ważyć of 200 do 250 gram oraz mieścić się w kwadracie 15x15 cm. Nadzienie składa się z białego maku, mielonych daktyli lub fig, wanilii, śmietany, cukru, masła, rodzynek oraz skórki pomarańczowej. Zarówno ich produkcja jak i sprzedaż kontrolowane są przez Państwową Inspekcję Handlową, a aby używać nazwy "rogale marcińskie", lub "rogale świętomarcińskie" trzeba uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. W 2008 r. poznańskie ciastka zostały wpisane do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia w Unii Europejskiej.
Źródło: TVN24, Wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24