Aplikacją mObywatel 2.0 będzie można płacić w urzędach jak za zakupy w internecie

Autor:
kgo//az
Źródło:
gov.pl
Zagórski o nowej wersji aplikacji mObywatel
Zagórski o nowej wersji aplikacji mObywatelProgram I Polskiego Radia
wideo 2/4
Program I Polskiego RadiaZagórski o nowej wersji aplikacji mObywatel

Rząd udostępni niedługo aktualizację aplikacji mObywatel – zapowiedział odpowiedzialny za cyfryzację minister Janusz Cieszyński. Za pomocą jej nowej wersji mObywatel 2.0 możliwe będzie m.in. dokonywanie płatności mobilnych w urzędach. Jak zapewnił minister, aplikacja ma być respektowana przez wszystkie instytucje państwowe.

Podczas zeszłotygodniowej konferencji Impact’22 zorganizowanej w Poznaniu pełnomocnik Rady Ministrów ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński zaprezentował nową wersję rządowej aplikacji. – Chcę podkreślić, że mObywatel 2.0 jest to filozofia, strategia rozwoju e-usług, z których Polacy bardzo chętnie korzystają. Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe – zaznaczył Cieszyński.

Aktualizacja rządowej aplikacji ma ułatwić Polakom załatwianie spraw urzędowych. – Tak jak udało się w urzędach upowszechnić płatności bezgotówkowe, teraz chcemy dać każdej jednostce sektora finansów publicznych możliwość przyjmowania, bez opłat dla obywatela i prowizji dla urzędu, płatności on-line – wyjaśnił minister. Płatności w mObywatel 2.0 mają działać na takiej samej zasadzie, na jakiej opłacamy zakupy w internecie. Prowizja nie będzie pobierana.

Prawo jazdy w 0,3 sekundy

W zaktualizowanej aplikacji znajdą się też takie opcje, jak internetowe pełnomocnictwo (np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie) czy wirtualne prawo jazdy dostępne jeszcze przed odbiorem jego plastikowej wersji. Jak czytamy na stronie rządu, dokument ma pojawiać się w aplikacji już 0,3 sekundy po zatwierdzeniu go przez egzaminatora.

Aplikacja ma wysyłać użytkownikowi informacje na temat statusu jego urzędowej korespondencji i złożonych przez niego wniosków. Na koncie obywatela wyskakiwać będą też powiadomienia dotyczące m.in. ważności dokumentów. Na rządowej stronie dostępny jest już projekt przeglądarkowego wariantu aktualizacji. Cieszyński nie podał na razie daty premiery jej nowej wersji.

mObywatel ma już pięć lat

Aplikacja mObywatel została uruchomiona w 2017 roku przez zespół z Ministerstwa Cyfryzacji. Dwa lata później pojawiła się w niej mobilna wersja dowodu osobistego, zwalniająca z obowiązku posiadania plastikowego dokumentu na poczcie czy w urzędzie. W mObywatel znajdują się również popularne w ostatnich miesiącach paszporty covidowe. Latem zeszłego roku rząd informował, że z aplikacji korzysta ponad 4 miliony Polaków.

Autor:kgo//az

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości