Życie bez komarów - to możliwe! Mieszkańcy amerykańskiego miasteczka Griggsville pozbyli się dokuczliwych krwiożerców. Komary są tam po prostu zjadane przez jaskółczaki modre - ptaki, które są przez mieszkańców hołubione i stanowią dumę całego miasta.
Jaskółczak modry nie jest ani szczególnie ładny, ani nie ma urzekającego śpiewu, ale ma inną niezwykle cenną zaletę. Jak głosi wielki napis w centrum Griggsville, jeden ptak dziennie zjada nawet dwa tysiące komarów. Dlatego, gdy na początku lat 60. ubiegłego wieku plaga komarów sprawiła, że w mieście trudno było żyć, lokalny przedsiębiorca J.L. Wade wpadł na pomysł, by sprowadzić tu właśnie jaskółczaki.
Te ptaki narobiły sporo zamieszania wokół naszego małego miasteczka. Tak naprawdę wszystko co mamy, to tytuł Jaskółczej Stolicy Świata. Kent Goewey, burmistrz Griggsville
Dziś w Griggsville mieszka niespełna 1300 osób, a na każdego mieszkańca przypada przynajmniej jeden ptak. - Te ptaki narobiły sporo zamieszania wokół naszego małego miasteczka. Tak naprawdę wszystko co mamy, to tytuł Jaskółczej Stolicy Świata - mówi Kent Goewey, burmistrz Griggsville.
- Każdy wie tutaj coś o tych ptakach, zna przynajmniej podstawowe wiadomości, a na pewno każdy zauważył różnicę w walce z komarami - dodaje Dewayne Kessinger, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jaskółczaka Modrego.
Wolą domki niż szczeliny
Jaskółczaki właśnie wróciły z Brazylii, gdzie spędzały zimę. W luksusowych apartamentach już wylęgają się pierwsze młode. - W kwestii znalezienia domu, te ptaki całkowicie zdały się na ludzi, wcześniej budowały gniazda w szczelinach, ale teraz wolą mieszkać blisko ludzi - mówi Dean Corgiat, biolog z Wydziału Zasobów Naturalnych Stanu Illinois.
Griggsville ma bulwar na cześć swojego ptaka, gospodę "Pod jaskółczakiem modrym" i oczywiście sklep z pamiątkami i domkami dla pogromców komarów. - Ciężko pracowaliśmy nad zebraniem w jednym miejscu kolekcji pamiątek i domków dla naszych ptaków - podkreśla Karen Martin, wydawca gazety "Głos Jaskółczaka Modrego". Miasto już za kilka dni będzie po raz pierwszy organizować światowy festiwal jaskółczaka modrego.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN