Pilot myśliwca bez szans przeciw sztucznej inteligencji. Symulację przerwano po 90 sekundach

Autor:
wac//mm
Źródło:
South China Morning Post, New Scientist, tvn24.pl
Samoloty zaprezentowane na China International Aviation & Aerospace Exhibition w 2021 roku
Samoloty zaprezentowane na China International Aviation & Aerospace Exhibition w 2021 rokuReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveSamoloty zaprezentowane na China International Aviation & Aerospace Exhibition w 2021 roku

Maszyna pilotowana przez sztuczną inteligencję w symulacji walki powietrznej nie dała żadnych szans żywemu pilotowi - informują chińskie media. Miała dokładniej przewidywać przebieg bitwy, mieć szybszy czas reakcji i nie musieć martwić się niedotlenieniem. To pierwsza taka symulacja ogłoszona przez Chiny, podobne od kilku lat przeprowadzają jednak także Amerykanie.

Wnioski z eksperymentu opublikowano w cytowanym przez "South China Morning Post" chińskim czasopiśmie naukowym "Acta Aeronautica et Astronautica Sinica". Chińscy wojskowi przeprowadzili symulację powietrznego pojedynku na bliskim dystansie z udziałem dwóch niewielkich, bezzałogowych samolotów: jednego pilotowanego z ziemi przez prawdziwego pilota myśliwca, a drugiego pilotowanego przez sztuczną inteligencję (AI).

Pilot kontra sztuczna inteligencja

Po wystartowaniu ludzki pilot od razu zaczął wznosić się, by zyskać przewagę wysokości, jednak AI "przewidziała jego intencje, wymanewrowała przeciwnika i zdołała znaleźć się tuż za nim", a więc w pozycji umożliwiającej zestrzelenie. Pilot zanurkował wówczas w kierunku ziemi, starając się wystraszyć AI rozbiciem o ziemię, ta jednak znów przewidziała jego intencje i "ustawiła zasadzkę czekając, aż pilot będzie musiał wyrównać lot". Nie działać miały również inne manewry, a cała symulacja została przerwana po około 90 sekundach. Ludzki pilot nie był w stanie ani przez chwilę uzyskać przewagi nad maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję.

"Dzięki większej mocy obliczeniowej sztuczna inteligencja może dokładniej przewidzieć przebieg bitwy, aby przejąć inicjatywę w konfrontacji" - ocenił zespół naukowców przeprowadzających tę symulację pod kierownictwem profesora Huang Juntao z Centrum Badań i Rozwoju Aerodynamiki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Syczuanie. Badacze zwrócili również uwagę na większą szybkość reakcji samolotu pilotowanego przez maszynę, a także brak konieczności uwzględniania w nim takich problemów jak nadmierne przeciążenie, ryzyko niedotlenienia, czy strach przed śmiercią.

ZOBACZ TEŻ: Japonia dołącza do brytyjsko-włoskiego programu budowy myśliwca nowej generacji Tempest

Pojedynki z maszyną

To pierwszy ogłoszony przez Chińczyków triumf ich sztucznej inteligencji nad pilotem myśliwca, Chiny nie są jednak pierwszym krajem, który pracuje nad rozwojem tego typu algorytmów. W USA prace na tym polu trwają już od pół wieku, a podobne symulacje, również z użyciem prawdziwych myśliwców, Amerykanie przeprowadzają co najmniej od kilku lat. Według informacji medialnych pierwszy raz sztuczna inteligencja miała w nich uzyskać przewagę już w 2016 roku.

Najgłośniejszą z amerykańskich symulacji przeprowadzono jednak w połowie 2020 roku. Algorytm sztucznej inteligencji, opracowany wówczas przez firmę Heron Systems, nie dał żadnych szans kilku najbardziej doświadczonym pilotom myśliwców US Air Force, w kolejnych pojedynkach "zestrzeliwując" ich pięć razy samemu pozostając cały czas poza zasięgiem. Stworzenie tego algorytmu uznano wówczas za przełom, wymagało jednak olbrzymiej pracy naukowców. Jak informowano, aby udoskonalić swój algorytm poddano go łącznie 4 miliardom symulacji, w czasie których wirtualnie zebrał on doświadczenie porównywalne z 12 latami latania bez przerwy.

Amerykański myśliwiec F-16 (zdjęcie ilustracyjne)U.S. Air National Guard photo by Airman 1st Class Tylon Chapman

ZOBACZ TEŻ: Rewolucja, która może dotknąć każdego z nas. "Rynek się dramatycznie zmieni"

Autor:wac//mm

Źródło: South China Morning Post, New Scientist, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministry of National Defense

Pozostałe wiadomości