TVN24 Biznes | Ze świata

Zaskakująca podwyżka stóp procentowych na Węgrzech

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Maciej Samcik o podwyżkach stóp procentowych w Polsce i na świecie
Maciej Samcik o podwyżkach stóp procentowych w Polsce i na świecieTVN24
wideo 2/5
TVN24Maciej Samcik o podwyżkach stóp procentowych w Polsce i na świecie

Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek zdecydował o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 185 punktów bazowych do poziomu 7,75 procent. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 50 punktów bazowych.

Zmiany wejdą w życie w środę, 29 czerwca. To trzynasta podwyżka stóp procentowych na Węgrzech w ostatnich miesiącach. W kwietniu główna stopa procentowa poszła w górę o 100 punktów bazowych, a w maju o 50 punktów bazowych. Proces stopniowego podwyższania stóp procentowych rozpoczął się w czerwcu 2021 roku.

Stopy procentowe na Węgrzech - komentarze

"MNB podwyższa główną stopę procentową o 185pb do 7,75 procent. To nie jest właściwa droga dla NBP. Polska nie musi płacić tak wysokiej premii za ryzyko jak Węgry" - napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

"Aktualna, główna stopa procentowa znalazła się na poziomie 7,75 procent. Ale czy kto gra grubo, wygrać musi? Ledwie 1-procentowa aprecjacja waluty po takim zaskoczeniu sugeruje, że nie musi" - ocenili ekonomiści mBanku.

Wojciech Stępień, ekonomista BNP Paribas uważa, że wtorkowa decyzja banku centralnego na Węgrzech jest "na pewno jastrzębia i pokazuje jak duże problemy mają Węgrzy z narastającą presją na osłabienie forinta".

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas czerwcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do poziomu 6,0 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku. Była to już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc.

Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości