TVN24 Biznes | Ze świata

Zmiany dla podróżujących na Litwę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Które kraje będą cieszyć się największą popularnością w te wakacje?TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSKtóre kraje będą cieszyć się największą popularnością w te wakacje?

Od poniedziałku przyjeżdżający na Litwę z Polski nie muszą już posiadać negatywnego testu na obecność COVID-19. Co więcej, nie muszą również poddawać się samoizolacji - podało litewskie ministerstwo zdrowia. Zmiany związane są lepszą sytuacją epidemiczną w naszym kraju.

"W wyniku znacznej poprawy sytuacji epidemicznej z (litewskiej) listy krajów dotkniętych kryzysem usunięto dziesięć państw europejskich i trzy wyspy. Oznacza to, że przybywający z nich nie będą musieli być testowani na koronawirusa ani izolowani po przybyciu" - napisano w komunikacie resortu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Na liście oprócz Polski znalazły się też Austria, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Malta, Rumunia, Słowacja, Finlandia, Węgry, a także wyspy Tasos, Majorka i Madera.

Przy wjeździe na Litwę z tych państw i wysp nadal należy posiadać wypełnioną ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w internecie również w języku angielskim pod adresem https://nvsc.lrv.lt/en/.

Na Litwie respektowany jest też paszport covidowy Unii Europejskiej.

Sytuacja epidemiczna na Litwie

Według danych Departamentu Statystyki minionej doby na Litwie zarejestrowano 28 nowych przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zmarła 1 osoba. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 66,4. To najniższy wskaźnik od września ubiegłego roku.

Litewski minister zdrowia Arunas Dulkys podczas poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że prawdopodobnie czerwiec jest ostatnim miesiącem obowiązującej kwarantanny.

Kłajpeda, LitwaShutterstock

Obostrzenia na Litwie

Oto niektóre ograniczenia wynikające z kwarantanny wewnętrznej na Litwie według zestawienia polskiego MSZ:

- czas pracy lokali gastronomicznych jest nieograniczony, przy czym zamówione jedzenie i napoje są spożywane przy stolikach na otwartych przestrzeniach; zakłady gastronomiczne, restauracje, kawiarnie i bary mogą być otwarte w terminalach pasażerskich w portach morskich i lotniczych, gdy zamówione jedzenie i napoje są spożywane przy stolikach, przy czym przy jednym stoliku mogą usiąść nie więcej niż 2 osoby, z wyjątkiem członków jednej rodziny i/lub jednego gospodarstwa domowego;

- można organizować imprezy w pomieszczeniach zamkniętych z nie więcej niż 250 widzami i/lub uczestnikami przy wypełnieniu nie większym niż 50 proc. wszystkich miejsc siedzących

- na przestrzeni otwartej liczba uczestników nie jest ograniczona widzowie i/lub uczestnicy oglądają imprezę wyłącznie ze swoich miejsc;

- na otwartym powietrzu możesz przebywać w grupie do 10 osób, nie musisz już nosić maseczki na zewnątrz;

- maseczkę nadal musisz nosić w pomieszczeniach;

- sklepy mogą działać, z zapewnieniem zgodności z aktualnymi ograniczeniami oraz wymaganiami określonymi dla powierzchni handlowej przypadającej na jedną osobę.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock