Airbus z podciętymi skrzydłami. Lufthansa musi poczekać na nowy samolot

Ze świata

Don-vip CC BY SA WikipediaPierwszy lot prototypu A320neo odbył się 25 września ubiegłego roku

Europejski koncern lotniczy Airbus poinformował, że planowana na koniec bieżącego roku dostawa pierwszego seryjnego egzemplarza samolotu pasażerskiego A320neo opóźni się na mocy porozumienia z Lufthansą, która ma być jego użytkownikiem.

Przekazanie samolotu miało nastąpić w zakładach Airbusa w Hamburgu. Koncern nie podał przyczyn opóźnienia, zaznaczając, że "w ciągu najbliższych tygodni" będzie pracował wraz z Lufthansą i dostarczającą silniki dla A320neo firmą Pratt and Whitney z USA nad zrealizowaniem dostawy.

Pierwsze problemy

Pierwszym użytkownikiem prognozowanego jako rynkowy przebój nowego Airbusa miały być linie Qatar Airways, ale odmówiły one odbioru maszyny, uzasadniając to problemami z chłodzeniem silników. Przeznaczony dla maksymalnie 180 pasażerów samolot stanowi rozwinięcie modelu A320, ale dzięki nowym silnikom i udoskonalonej poprzez wygięcie końcówek skrzydeł aerodynamice ma w porównaniu z nim mniejsze o 15 proc. zużycie paliwa. Konkurencyjną w tym segmencie rynku ofertę rywalizującego z Airbusem amerykańskiego Boeinga tworzą maszyny serii 737-MAX. Pierwszy lot prototypu A320neo odbył się 25 września ubiegłego roku.

Boeing, Airbus i wielkie pieniądze. Który koncern wygrał starcie gigantów?

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Don-vip CC BY SA Wikipedia