Wybierasz się do Turcji? Sprawdź, czy twój lot nie został odwołany

Ze świata

MSZ odradza wyjazdy do Turcji

Część sobotnich lotów z Warszawy do Turcji została odwołana, podobnie jak loty powrotne z tego kraju - poinformowano na stronie warszawskiego Lotniska Chopina. W połowie dnia tureckie linie lotnicze oficjalnie poinformowały, że praca lotniska w Stambule wraca do normy, choć mogą zdarzać się opóźnienia lotów.

Trwa wydanie specjalne na temat wydarzeń w Turcji w TVN24 i TVN24 BiS.

Tuż po rozpoczętej próbie puczu publiczna telewizja TRT podała, że wszystkie lotniska w Turcji zostały zamknięte. W sobotę rano ruch był stopniowo przywracany, jednak udający się w podróż w tym kierunku powinni na bieżąco śledzić najnowsze informacje.

Jak podało lotnisko Chopina, odwołano dwa sobotnie loty do Stambułu oraz dwa przyloty z tego miasta, a także niedzielny przylot z Antalyi. W sobotę rano rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski mówił, że nie ma informacji, by jakieś loty do Turcji zostały odwołane, miał jednak sygnały od pasażerów, którzy mieli lecieć turystycznie do Turcji, że biuro podróży poinformowało ich, iż nie wylecą. Poinformował, że przewoźnik, który zdecydował o odwołaniu lotów, musi wysłać depeszę informacyjną w tej sprawie. Później - na stronie lotniska - poinformowano o odwołaniu niektórych lotów.

Jednak przed godz. 10 lotnisko poinformowało, że pierwszy lot został odwołany:

Katowicki port poinformował, że samolot lecący dziś do Turcji nie zabierze pasażerów:

Natomiast pierwszy lot odbył się planowo:

Biuro Podróży Itaka zapewniło na swoim profilu na Facebooku, że wszyscy jego klienci przebywający w Turcji są bezpieczni. I informuje o zmianach, które czekają podróżnych:

„Dzisiaj samoloty z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic wylecą tylko i wyłącznie po Klientów przebywających w rejonie Antalyi i mających zaplanowany powrót na dzisiaj (16.07.2016).

Klienci, którzy mieli dzisiaj wylecieć do Turcji proszeni są o kontakt z ITAKĄ (najlepiej w miejscu dokonania rezerwacji) w celu dokonania zmiany rezerwacji po cenie z dnia zakupu lub aktualnej, lub bezkosztowej rezygnacji. Klienci z następnych terminów mogą również dokonywać zmian rezerwacji po cenie z dnia zakupu lub aktualnie obowiązującej. O kolejnych wylotach będziemy informować sukcesywnie, kierując się aktualną sytuacją w Turcji i komunikatami MSZ”.

Z kolei rzecznik biura podroży Rainbow Radomir Świderski powiedział, że sobotnie loty do Antalyi odbywają się zgodnie z planem. - Klienci, którzy decydują się na wylot, lecą normalnie. Z kolei ci, którzy się na to nie zdecydują, mogą bezkosztowo zrezygnować z wyjazdu - zaznaczył. Dodał, że firma nie podjęła decyzji o sprowadzaniu turystów przebywających w Turcji do domu, gdyż "na razie nie ma takiej potrzeby". - Wiemy, że w kurortach noc przebiegła spokojnie, nic się nie działo. Turyści wypoczywają w normalnych warunkach - podkreślił Świderski.

Jak poinformowało w sobotę MSZ, sytuacja w większości kurortów jest spokojna, jednak resort "kategorycznie" odradza wszelkie podróże do Turcji. Ministerstwo uprzedza także, że mogą występować utrudnienia w transporcie lotniczym, lądowym, a także utrudnienia w komunikacji telefonicznej i internetowej. Część granic lądowych Turcji została zamknięta.

Loty wznawiane

W nocy z piątku na sobotę w Turcji doszło do nieudanej próby zamachu stanu. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem - ogłosił w sobotę tymczasowy szef sztabu tureckiej armii generał Umit Dundar. Poinformował, że w starciach zginęło w sumie ponad 190 osób, w tym 104 puczystów. Wśród pozostałych 90 ofiar śmiertelnych jest 41 policjantów, dwóch żołnierzy i 47 cywilów.

Lotnisko w Stambule jest jednym z najważniejszych węzłów lotniczych w tej części świata, a Turcja, mimo ostatnich zamachów nadal jest popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży.

Autor: km, pmb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock