Niemcy wprowadzają częściowy lockdown. Kanclerz Merkel o ograniczeniach

Aktualizacja:
Autor:
mb
Źródło:
Reuters, PAP

Niemiecki rząd porozumiał się z krajami związkowymi w sprawie wprowadzenia częściowego lockdownu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformowała w środę kanclerz Angela Merkel. Ograniczenia mają obowiązywać od 2 do 30 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Musimy teraz podjąć działania - mówiła po zakończonej wideokonferencji z szefami rządów krajów związkowych kanclerz Angela Merkel. I dodała, że sytuacja jest "bardzo poważna". Po zakończeniu rozmów kanclerz Niemiec zapowiedziała wprowadzenie nowych obostrzeń.

Nowe ograniczenia w Niemczech

Od 2 listopada prywatne spotkania będą ograniczone do 10 osób, z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Nieczynne będą kina, teatry, baseny i siłownie. Odwołane zostaną także koncerty. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności.

Hotele będą mogły przyjmować jedynie gości w delegacji. Obiekty będą zamknięte dla turystów. Jednocześnie kanclerz Merkel zwróciła się do obywateli, by powstrzymali się od podróży.

W ramach ograniczeń zamknięte będą bary i restauracje. Lokale gastronomiczne będą mogły oferować wyłącznie jedzenie na wynos.

Salony kosmetyczne, gabinety masażu i studia tatuażu zostaną zamknięte, w przeciwieństwie do zakładów fryzjerskich.

Sklepy pozostaną otwarte, pod warunkiem przestrzegania dystansu społecznego. W placówkach handlowych będzie obowiązywał limit - jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Otwarte pozostać mają także szkoły i przedszkola.

Kanclerz Niemiec zapowiedziała przegląd wprowadzonych ograniczeń po dwóch tygodniach. Ponadto Angela Merkel zapewniła, że firmy z branż dotkniętych nowymi ograniczeniami otrzymają wsparcie od rządu. W tym celu ma zostać uruchomiony pakiet pomocowy w wysokości 10 miliardów euro. Małe firmy, zatrudniające do 50 osób, mają otrzymać wsparcie w wysokości 75 procent przychodów z listopada ubiegłego roku.

Koronawirus

Niemcy były powszechnie chwalone za utrzymywanie niskiego w stosunku do innych krajów europejskich poziomu zakażeń, ale w ostatnich dniach liczba nowych infekcji rośnie szybciej niż przewidywano. Kanclerz Merkel ostrzegła we wtorek, że jeśli społeczeństwo nie będzie się stosowało do rządowych wytycznych, kraj będzie się musiał mierzyć z "niezwykle trudnymi sytuacjami", a system opieki zdrowotnej może osiągnąć punkt krytyczny.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w środę, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 14 964 nowe zakażenia SARS-CoV-2. To największy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od początku epidemii. Zmarło 85 chorych.

Koronawirusem w Niemczech zakaziło się łącznie 464 239 osób - wynika z zestawienia RKI.

Autor:mb

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości