Ze świata

Koronawirus rujnuje największe gospodarki w Europie. "Obraz przerażający"

Ze świata

Zuber: mamy gwałtowne pogorszenie sytuacji na rynku pracytvn24
wideo 2/6

Obrazujący nastroje w przemyśle wskaźnik PMI dla strefy euro i największych gospodarek Unii Europejskiej dramatycznie zanurkował. "Fatalny obraz koniunktury przemienia się w obraz przerażający" - wskazał w komentarzu do najnowszych danych Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wskaźnik PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym i ma na celu pokazać prognozy dla gospodarki. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży.

Ze wstępnych danych opublikowanych w czwartek przez firmę Markit wynika, że wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro wyniósł w kwietniu 33,6 punktu, podczas gdy w marcu było to 44,5 punktu. To najniższy poziom od 134 miesięcy. PMI dla usług w strefie euro wyniósł 11,7 punktu, dla porównania miesiąc temu było to 26,4 punktu. To najniższy poziom od lipca 1998 roku.

"Indeks PMI dla usług strefy euro runął do 11,7 pkt, dla przemysłu do 33,6 pkt. W rezultacie łączony wskaźnik Composite PMI przybrał rekordowo niską wartość 13,5 pkt. Dane są oczywiście zdecydowanie słabsze od oczekiwań, które zakładały zdecydowanie mniejsze pogłębienie załamania. Fatalny obraz koniunktury przemienia się w obraz przerażający" - wskazał w komentarzu Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

PMI dla Niemiec i Francji

Bardzo słabe nastroje dominują również w największych gospodarkach Unii Europejskiej, czyli w Niemczech i we Francji.

Według wstępnych danych, wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech wyniósł w kwietniu 34,4 punktu wobec 45,4 punktu przed miesiącem. To najsłabszy wynik od 133 miesięcy. Rekordowo niski okazał się PMI dla usług, który spadł z 31,7 do 15,9 punktu.

"Kwietniowe badania PMI ujawniają pełne skutki pandemii COVID-19 i zamknięcia niemieckiej gospodarki. Aktywność gospodarcza w zakresie produkcji i usług spada w tempie niespotykanym wcześniej. W porównaniu do niskiego poziomu 36,3 w czasie kryzysu finansowego, główny odczyt PMI na poziomie 17,1 przedstawia szokujący obraz wpływu pandemii na gospodarkę" - wskazał w komentarzu Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Indeks PMI dla usług we Francji wyniósł 10,4 punktu wobec 27,4 punktu na koniec poprzedniego miesiąca. Z kolei indeks PMI dla przemysłu spadł z 43,2 do 31,5 punktu.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości