Małe i średnie firmy na Białorusi narzekają na pogorszenie swojej sytuacji

Ze świata

sxc.hu Według stanu z 1 czerwca br. 444 białoruskie przedsiębiorstwa, przeważnie rolne, zalegały z wypłatami wynagrodzeń dla 76 tys. pracowników

Blisko dwie trzecie małych i średnich białoruskich przedsiębiorstw zadeklarowało pogorszenie swej sytuacji w ciągu ostatniego roku – wykazał przeprowadzony przez Laboratorium Nowak sondaż, o którym informują w poniedziałek niezależne media białoruskie.

43,3 proc. ankietowanych uznało, że ich sytuacja nieco się pogorszyła, a 17,3 proc. – że znacznie. Około dwóch trzecich firm zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku spadła ich sprzedaż oraz zyski. Przy tym 65 proc. respondentów stwierdziło, że negatywny wpływ na ich działalność miały zmiany kursu białoruskiego rubla, który od ubiegłego grudnia znacznie spadł. Wskazywano również (58 proc.) na pogorszenie się dostępu do kredytów bankowych.

Konkretne działania

Zdecydowana większość (70 proc.) przedsiębiorców uznała, że rząd powinien podjąć kroki na rzecz obniżenia inflacji, która od początku roku wyniosła już 6,5 proc. (w ubiegłym roku 16,2 proc.), oraz zwiększenia stabilności kursu rubla białoruskiego, co pozwoli zwiększyć dostęp firm do finansowania. Sondaż został przeprowadzony wśród dyrektorów i kierowników 416 małych i średnich prywatnych przedsiębiorstw w drugim kwartale bieżącego roku. Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył na początku kwietnia, że to "bardzo źle", iż Białoruś zbyt powoli dywersyfikowała swoją gospodarkę i eksport. - Sprzedajemy ponad połowę tego, co produkujemy, i tym samym jesteśmy zależni od zewnętrznych rynków. Nie zdążyliśmy wystarczająco daleko odejść od rynku Rosji, rynku postsowieckiego i przejść na inne - powiedział. Jego zdaniem byłoby dobrze, gdyby Białorusi udało się w bieżącym roku obniżyć inflację do poziomu 12-15 proc., a w przyszłym roku do poziomu jednocyfrowego. Według stanu z 1 czerwca br. 444 białoruskie przedsiębiorstwa, przeważnie rolne, zalegały z wypłatami wynagrodzeń dla 76 tys. pracowników.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu