TVN24 Biznes | Ze świata

Elon Musk przejmuje Twittera

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
Reuters

Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie, przejmuje Twittera za około 44 miliardy dolarów - podał Reuters. Musk informował wcześniej, że chce wycofać Twittera z giełdy.

W ramach transakcji Musk przejmuje kontrolę nad platformą społecznościową, na której aktywne są miliony użytkowników i światowi liderzy - wskazała Agencja Reutera.

Negocjacje w związku z transakcją, która w zeszłym tygodniu wydawała się niepewna, nabrały tempa w weekend. Stało się to po tym, jak Musk przedstawił akcjonariuszom Twittera szczegóły finansowania oferty. Pod presją Twitter rozpoczął negocjacje z Muskiem w sprawie zakupu firmy po proponowanej cenie 54,20 dol. za akcję - napisał Reuters.

Akcje Twittera rosły w poniedziałek o około 6 proc. po tych wiadomościach - podał Reuters.

Elon Musk tweetuje

"Wolność słowa jest podstawą demokracji, a Twitter jest cyfrowym placem miejskim, na którym debatuje się o sprawach kluczowych dla przyszłości ludzkości" - stwierdził Elon Musk w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Dodał ponadto: "Chciałbym, aby Twitter był lepszy niż kiedykolwiek wcześniej, a stanie się to poprzez dodanie nowych funkcji, udostępnienie algorytmów na zasadzie open source, by zwiększyć zaufanie, walkę z botami i zatwierdzenie autentyczności kont. Twitter ma niesamowity potencjał - nie mogę doczekać się współpracy z firmą i społecznością użytkowników, by go odblokować".

W jednym z poprzednich tweetów Musk napisał, że ma nadzieję, iż "nawet jego najzagorzalsi krytycy pozostaną na Twitterze, bo właśnie na tym polega wolność słowa".

Oferta Muska

Informacja o ofercie Muska pojawiła się w połowie kwietnia. "Zainwestowałem w Twittera, ponieważ wierzę w jego potencjał, by stać się platformą wolności słowa na całym świecie, i wierzę, że wolność słowa jest imperatywem społecznym dla dobrze funkcjonującej demokracji" - napisał miliarder. "Jednak od momentu dokonania inwestycji zdaję sobie sprawę, że firma ani nie będzie prosperować, ani służyć temu społecznemu imperatywowi w jej obecnej formie. Twitter musi zostać przekształcony w prywatną firmę" - dodał prezes Tesli.

Twitter potwierdził wówczas, że otrzymał ofertę Muska i zdecyduje, czy w najlepszym interesie akcjonariuszy jest zaakceptowanie lub kontynuowanie działalności jako spółka notowana na giełdzie.

4 kwietnia na rynku pojawiła się informacja, że prezes Tesli przejął 9,2 proc. akcji Twittera, stając się największym pojedynczym akcjonariuszem w firmie. Musk ujawnił w dokumentach regulacyjnych w ostatnich tygodniach, że kupował akcje w prawie codziennych partiach, począwszy od 31 stycznia.

Najbogatszy człowiek świata i Twitter

Musk jest regularnym użytkownikiem Twittera i posiada 83,5 miliona obserwujących. 

Według Bloomberg Billionaires Index szacowany majątek Elona Muska wynosi 259 mld dolarów. Jest on zdecydowanym liderem listy najbogatszych osób na świecie. Bloomberg Billionaires Index to ranking najbogatszych ludzi na świecie. Jest on aktualizowany każdego dnia po zakończeniu notowań na nowojorskiej giełdzie.

Drugi jest Jeff Bezos z majątkiem wycenianym na 169 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium znajduje się Bernard Arnault - 143 mld dolarów.

Elon MuskAl Drago/Bloomberg/Getty Images

Elon Musk - kim jest?

Musk, amerykański biznesmen pochodzący z RPA, jest współzałożycielem lub założycielem takich firm jak PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Obecnie jest dyrektorem generalnym SpaceX oraz Tesli.

We wrześniu 2021 roku firma SpaceX zapisała się w historii po sukcesie pierwszej misji kosmicznej, której załoga składała się z samych cywilów. Jednym z pasażerów była też osoba, która w dzieciństwie chorowała na nowotwór i wygrała walkę z chorobą. SpaceX zawarła też kontrakt z NASA opiewający na 3 mld dolarów na skonstruowanie lądownika księżycowego najnowszej generacji.

Musk oświadczył, że jego drugie przedsiębiorstwo, Tesla, będzie kontynuować wspieranie rozwoju technologii przez opracowanie humanoidalnego robota posługującego się sztuczną inteligencją nazwanego "Tesla Bot" lub "Optimus".

ZOBACZ TEŻ >> Mama Elona Muska opowiada, jak go wychowywała: nie sprawdzałam mu pracy domowej, nie mówiłam, co ma studiować Elon Musk o swoim życiu: w tej chwili nie mam nawet własnego mieszkania

Zaślepka materiału TVN24GO
Film dokumentalny: Gwiezdne wojny miliarderów
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Al Drago/Bloomberg/Getty Images

Pozostałe wiadomości