Polacy szturmem ruszyli po 500 zł. Złożyli już ponad 90 tysięcy wniosków

Program 500 Plus wystartował. Do godziny 21.00 złożono 90,5 tysiąca wnioskówShutterstock

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus; do godziny 21 w całym kraju złożonych zostało 90,5 tysiąca wniosków. Premier Beata Szydło, która towarzyszyła jednej z rodzin w składaniu wniosku, podkreśliła, że dla wielu rodzin wsparcie to ma też wymiar godnościowy.

- Dla wielu rodzin to wsparcie finansowe ma też inny wymiar - wymiar godnościowy, wymiar poczucia bezpieczeństwa przyszłości swojej rodziny - mówiła premier w Zatorach (Mazowieckie). Podkreśliła, że rząd dotrzymał słowa danego w kampanii. - Wszyscy mamy poczucie, że dzieje się coś wielkiego teraz w Polsce - dodała.

Szydło: dzieje się coś wielkiego w Polsce

Premier zachęcała rodziny, by przyjeżdżały do swoich ośrodków gminnych, ośrodków pomocy społecznej czy innych punktów wyznaczonych do realizacji programu. Zachęcała również, by składać wnioski przez internet. Podkreśliła, że każda rodzina, która wniosek złoży, otrzyma pakiet 500 plus, a w nim kartę ze wszystkim potrzebnymi informacjami o programie "Rodzina 500 plus". - Rodzina jest najlepszą inwestycją, a dziecko to nie jest koszt, tylko właśnie inwestycja - podkreśliła szefowa rządu. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że przez najbliższe półtora roku rząd będzie oceniał funkcjonowanie programu 500 plus, ale nie będzie w nim dokonywał zmian. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że 1 kwietnia przejdzie do historii jako dzień rozpoczęcia innej polityki - "polityki, w której w centrum jest rodzina". Marszałek, który spotkał się z mazurskimi samorządowcami i obserwował w kilku urzędach, jak przebiega przyjmowanie wniosków do programu Rodzina 500 plus, zaznaczył, że wbrew początkowym obawom samorządy są dobrze przygotowane. Przyznał, że w niektórych miejscach tworzyły się kolejki, a część mieszkańców przyszła do urzędów jeszcze przed ich otwarciem, czyli przed godz. 7 rano.

- To świadczy o tym, że jest bardzo duże oczekiwanie Polaków, że czekają na ten program i to nas bardzo cieszy, bo wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom - powiedział Karczewski.

Opozycja krytyczna

Krytyczni wobec programu 500 plus są politycy Nowoczesnej i PO. Według nich program nie jest rozwiązaniem prodemograficznym, ale propagandowym, obliczonym na zdobywanie elektoratu. Jak zaznaczyli posłowie Platformy, w czasie kampanii wyborczej Beata Szydło, wówczas kandydatka na szefową rządu, mówiła, że 500 zł otrzymają rodziny na każde dziecko.

- Obietnicą wyborczą było 500 zł na każde dziecko, a PiS dzieli dzieci na lepsze i gorsze. To nie jest program demograficzny, to jest program budowania elektoratu - stwierdziła posłanka PO Izabela Mrzygłocka.

Podobnie program 500 plus ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru, uznając że "jest to program propagandowy".

- Głównym problemem tego programu jest nie tylko to, że wiele osób tych pieniędzy nie otrzyma, ale również to, że w przyszłym roku na ten program nie ma pieniędzy - powiedział. Apelował do premier, by "rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków, a nie robić akcję propagandową". PSL złożyło w piątek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, która wprowadziła 500 plus. Zakłada on świadczenie na każde dziecko niezależnie od dochodu i zasadę złotówka za złotówkę. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że ludowcy dają szanse PiS na "poprawienie" tego programu, który według nich powinien być dostępny dla większej liczby osób.

500 plus to "nadrabianie zaległości"

Zdaniem demografa prof. Piotra Szukalskiego skuteczne instrumenty wspomagające decyzje prokreacyjne powinny być jak najbardziej zróżnicowane i odpowiadać potrzebom różnych typów potencjalnych rodziców. Jego zdaniem program 500 plus to "nadrabianie zaległości" w zakresie transferów finansowych do rodzin.

- Patrząc z tej perspektywy, program 500 plus bez wątpienia odpowiada przynajmniej na potrzeby części potencjalnych rodziców. Aczkolwiek też trzeba sobie zdawać sprawę, iż ci potencjalni rodzice są bardzo zróżnicowani, mają bardzo zróżnicowane potrzeby - powiedział ekspert. W piątek od wczesnych godzin rannych przed urzędami w całym kraju ustawiały się kolejki. Przykładowo w Łodzi tylko przed Centrum Świadczeń Socjalnych stało ponad sto osób. W Szczecinie pierwszy wniosek drogą elektroniczną - do Szczecińskiego Centrum Świadczeń - trafił zaledwie pół godziny po północy, czyli 30 min. po uruchomieniu systemu.

"500 busy"

W wielu województwach trwają kampanie informacyjne. M.in. po woj. podkarpackim, śląskim, wielkopolskim jeżdżą specjalne "500 busy” - samochody z pracownikami urzędów wojewódzkich, którzy udzielają informacji na temat programu i sprawdzają, jak jest realizowany. Wiele szkół i przedszkoli - m.in. stołecznych - rozesłało też rodzicom informacje o możliwości składania wniosków za pośrednictwem tych placówek. Warszawa przygotowała specjalny kreator dostępny w internecie, który ułatwi wypełnienie wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus oraz pozwoli na uniknięcie błędów przy jego wypełnianiu. Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy próbują wykorzystać proces składania wniosków do wyłudzania danych i pieniędzy. Pierwsze takie fałszywe strony, różniące się nieznacznie od oficjalnych, zablokowali małopolscy funkcjonariusze. Osoby, które chcą wypełniać wnioski poprzez internet mogą korzystać z takich stron jak: www.rodzina500plus.gov.pl, www.obywatel.gov.pl, oraz oficjalnych stron ministerstw czy niektórych banków.

Co drugi atak skuteczny

- Jak zawsze w takich sytuacjach przestrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystując naszą nieświadomość i niewiedzę, poprzez fałszywe strony internetowe mogą próbować wyłudzić zarówno nasze dane jak i pieniądze – mówiła Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. Jak przypomniała, żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia, nie żąda podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms-ową danych personalnych.

Według ekspertów w dziedzinie informatyki problem jest poważny, bo niemal co drugi taki atak jest zazwyczaj skuteczny.

- Cyberprzestępcy mają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu kampanii phishingowych (red. podszywania się pod osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych) – powiedział kierownik katowickiego laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery Michał Ferdyniok. Nowy program rządowy będzie zapewne okazją do wykorzystania mutacji wcześniejszych metod. Zagrożenie dostrzega również Ministerstwo Cyfryzacji. Resort przygotował kilka filmów, mających uwrażliwić społeczeństwo na problem bezpieczeństwa danych podczas korzystania z formularzy on-line.

Dla kogo 500 zł?

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

Wystartował program 500 plus. "Wszystko przebiega sprawnie"
Wystartował program 500 plus. "Wszystko przebiega sprawnie"TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Tymczasem, jak od wielu lat donosi GUS, coraz mniejsza liczba Polek decyduje się na macierzyństwo i rodzi dzieci. W 2023 roku na świat przyszło ich 272 tys. i jest to liczba mniejsza o 33 tysiące w porównaniu z rokiem 2022. Poprzedni rząd wprowadził flagowy projekt 500 plus w celu zwiększenia dzietności. Jednak jak pokazują statystyki, celu nie spełniono. Obecny rząd zapowiada wprowadzenie nowych zachęt dla matek, m.in. "babciowego".

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Skuter, którym niegdyś jeździł były już prezydent Francji Francois Hollande, został sprzedany na aukcji za ponad 25 tysięcy euro. To wielokrotnie więcej niż jego wartość rynkowa. Szary jednoślad 10 lat temu był w centrum uwagi ze względu cele podróży byłego prezydenta. Hollande używał go do "dyskretnych eskapad" do aktorki Julie Gayet, z którą połączył go romans.

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o uwolnieniu handlu w niedzielę. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że jeśli ma on zostać wprowadzony, wówczas czas pracy powinien być krótszy.

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

Źródło:
PAP

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl