Wzrosło wynagrodzenie, przybyło pracujących. "Dane z rynku pracy zaskakują"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Ponad milion osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Bezrobocie w górę
Ponad milion osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Bezrobocie w góręTVN24
wideo 2/5
TVN24Ponad milion osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Bezrobocie w górę

Do 5286 złotych wzrosło w czerwcu 2020 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, o 3,2 procent w porównaniu z majem - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze było wyższe o 0,2 procent.

W porównaniu z czerwcem 2019 roku średnia pensja wzrosła o 3,6 proc. rdr, a zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 3,3 proc. - poinformował GUS.

Zaskakujący wzrost zatrudnienia

"W czerwcu 2020 r., podobnie jak w poprzednim miesiącu, zaobserwowano w niektórych podmiotach dalsze ograniczenie zatrudnienia (nieprzedłużanie umów terminowych oraz rozwiązywanie umów o pracę)" - napisał GUS.

Dodano jednak, że "ze względu na przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii i wznawianie przyjęć, odnotowano niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 0,2 procent w porównaniu z majem, kiedy to był widoczny spadek o 1,4 procent".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Prognoza NBP

Z kolei w lipcowym "Raporcie o inflacji" przygotowanym przez Narodowym Bank Polski możemy przeczytać, że "w kolejnych kwartałach, wraz z upływem okresów wypowiedzeń oraz utrzymującego się obniżonego popytu na pracę, nastąpi dalsza redukcja liczby pracujących oraz wzrost stopy bezrobocia pomimo zmniejszenia skali spadku PKB w ujęciu rdr".

Zdaniem ekspertów "na wzrost stopy bezrobocia będzie miało wpływ założone w projekcji zmniejszenie skali działań antykryzysowych rządu".

"W dalszym horyzoncie projekcji, wraz ze stopniową odbudową aktywności gospodarczej, stopa bezrobocia ponownie się obniży, ale pozostanie na podwyższonym poziomie w stosunku do okresu sprzed wybuchu epidemii" - napisano.

NBP spodziewa się także wzrostu wynagrodzeń w tym roku o 2,6 proc., w 2021 r. - o 5,0 proc. i w 2022 r. o 5,7 proc.

Pracujący i aktywność zawodowa - prognoza NBPnbp.pl

Komentarze ekonomistów

"Pozytywna niespodzianka w danych z rynku pracy za czerwiec" - skomentowali dane GUS na Twitterze ekonomiści mBanku.

"Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się o 3,3 proc. rdr (konsensus: -3,8 proc.). To oznacza poprawę mdm. Na plus też wzrost wynagrodzeń - odczyt +3,6 proc. rdr znacząco powyżej konsensusu (1,1 proc.)" - napisali.

W podobnym tonie wypowiedzieli się analitycy Banku Pekao. "Czerwcowe dane z rynku pracy zaskakują na plus (zatrudnienie i płace)" - napisali.

Dodali, że wzrost przeciętnego zatrudnienia w porównaniu z majem "wynika prawdopodobnie z wydłużania czasu pracy i przeliczania tych godzin na pełne etaty", oraz że "liczba pracujących prawdopodobnie w dalszym ciągu spadała".

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości