Związkowcy z częstochowskiego i opolskiego regionu NSZZ "Solidarność" zaapelowali do wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego o bardziej rygorystyczne instrumenty ochrony polskiego rynku hutniczego. Ich zdaniem, branży grozi likwidacja kilku tysięcy miejsc pracy.
Związkowcy zwracają uwagę na spadającą rentowność produkcji tzw. rur stalowych bezszwowych walcowanych na gorąco.
Niska sprzedaż
W piśmie wskazują na domniemane przyczyny malejących wyników sprzedaży. Upatrują ich m.in. w nadmiernym imporcie rur tego typu z krajów spoza Unii Europejskiej: Rosji, Ukrainy, Białorusi. W tej chwili nie stosuje się żadnych ceł, ani limitów na te produkty. Koszty ich produkcji we wspomnianych krajach są znacznie niższe ze względu na dotacje rządowe oraz niższe koszty mediów i wynagrodzeń. Konkurowanie z napływającymi stamtąd produktami jest niemożliwe.
Dodatkowo przytaczają informacje o tendencji spadku cen rur bez szwu i rosnących cen wsadu.
Albo limity, albo zwolnienia
Nadawcy pisma zaznaczają, że ze swojej strony zakłady wprowadziły działania, które miałyby poprawić rentowność i wyniki finansowe. Choć przyniosły one konkretne efekty, to oczekują także interwencji oraz wsparcia Rządu RP. "Należy wprowadzić stosowne limity i cła na importowaną rurę bez szwu. Należy to zrobić niezwłocznie" - czytamy w liście. "Brak bardziej rygorystycznych instrumentów ochrony polskiego rynku może doprowadzić do likwidacji kilku tysięcy miejsc pracy w tym 280 w Częstochowie i zamknięcia zakładu" - piszą związkowcy w obronie Oddziału Rurexpol, należącego do Alchemii.
Pozytywny przykład
List wieńczy bezpośrednie wezwanie do wicepremiera Morawieckiego, w którym związkowcy wyrażają swoje poparcie. "(…) popieramy zdecydowaną i odważną politykę gospodarczą Rzeczypospolitej Polskiej. Chcielibyśmy być pozytywnym przykładem sukcesu DOBREJ ZMIANY, a nie ofiarą konkurencji kierującej się zasadami, które nie mają nic wspólnego z gospodarką rynkową. Widzimy w tym szansę" - można przeczytać w piśmie.
Mateusz Morawiecki z wizytą na Białorusi. Ponowne wielkie otwarcie współpracy?
Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Alchemia