Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rdr o 4,5 proc. i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 9,3 proc.
Z szacunku GUS wynika, że na koniec czerwca 2024 roku w budowie pozostawało 827,8 tys. mieszkań, tj. o 2,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2023 roku.
Komentarze ekonomistów
"Spadek produkcji budowlano-montażowej w czerwcu okazał się nie tylko znacznie większy od średnich oczekiwań rynkowych, ale także był drugim najgłębszym (po spadku marcowym) w tym roku. Choć dane za pierwsze dwa miesiące drugiego kwartału dawały nadzieję, że sytuacja w budownictwie powoli zaczyna się poprawiać, to dane czerwcowe tę nadzieję niestety rozwiewają" - napisała w komentarzu Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
Jak dodała, "sektor budowlany w Polsce jest w fazie recesji". "Wprawdzie spadki rdr w poszczególnych miesiącach wahają się (po głębszym spadku pojawia się płytszy, po płytszym głębszy itd.), ale ze szczegółowych danych można wnioskować, że sytuacja szybko się nie zmieni. Cierpi aktualnie, po zeszłorocznym boomie, budownictwo mieszkaniowe, któremu brakuje kolejnych impulsów do wzrostu. Po niezwykle udanym poprzednim roku znacząco gorzej mają się także inwestycje infrastrukturalne, gdzie jednak impulsy do wzrostu już się pojawiają, ale na ich realny wpływ trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy" - zaznaczyła Kurtek.
"Biorąc pod uwagę fakt, że dynamika produkcji budowlano-montażowej w II kwartale (wg moich szacunków) była gorsza od zanotowanej w I kwartale, możemy spodziewać się także pogłębienia spadku inwestycji w tym okresie. Będzie to oczywiście miało negatywny wpływ na dynamikę PKB" - dodała.
"W przypadku budowlanki wynik także okazał się słabszy, niemniej tam rewelacji nie oczekiwano. W najbliższych miesiącach ciężko o wyraźniejszą zmianę trendu. Takowa powinna nadejść w przyszłym roku" - skomentowali na platformie X analitycy mBanku.
"Wyniki budownictwa są słabe. Produkcja budowlano-montażowa spadła w czerwcu o 8,9 proc. rdr. Osłabienie widoczne jest szczególnie w budowie budynków. Spadek aktywności to efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez UE" - napisali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu zaskoczyła negatywnie" - czytamy w komentarzu ekonomistów PKO BP do danych GUS. "Do spadku produkcji ogółem najsilniej przyczyniły się budowa budynków i roboty specjalistyczne. Na rynku mieszkaniowym stabilizacja zastąpiła ożywienie" - czytamy także.
Analitycy banku wskazali, że wartość - w cenach stałych - produkcji w kategorii budowa budynków w czerwcu spadła o 17,9 proc. r/r po mniejszym spadku o 5,4 proc. r/r w maju.
"Tym samym był to 6. miesiąc z rzędu spadków tej kategorii (w ujęciu r/r). W publikowanych wcześniej danych kwartalnych za I kw. 2024 r. widać było spadki zarówno wśród wznoszenia budynków mieszkalnych jak i niemieszkalnych (biurowców, hoteli, lokali handlowych, usługowych i przemysłowych) - czytamy w komentarzu PKO BP.
Ekonomiści banku napisali także, że w segmencie inżynierii lądowej, która stanowi około 40 proc. ogółu produkcji budowlano-montażowej i odzwierciedla aktywność infrastrukturalną, w czerwcu odnotowano spadek o zaledwie 0,9 proc. r/r wobec spadku o 6,6 proc. r/r miesiąc wcześniej.
"Dla porównania wcześniejsze dane za I kw. 2024 pokazały wzrost nakładów na autostrady i drogi, mosty, wiadukty, budowle sportowe i rekreacyjne, zaś niższa była produkcja na kolei i w budowlach wodnych, Roboty specjalistyczne, podobnie do budowy budynków, od 5 miesięcy cechują się ujemną dynamiką, która w czerwcu pogłębiła się do -11,8 proc. r/r z -7,7 proc. r/r w maju" - czytamy w komentarzu.
Rafał Benecki z ING zwrócił uwagę, ze czerwiec tego roku miał jeden dzień roboczy mniej niż czerwiec 2023, co negatywnie wpływa na wynik budownictwa. "Chociaż odnotowaliśmy wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych w budownictwie, to ogólna kondycja budownictwa jest bardzo słaba. Ponownie spadki w ujęciu rdr odnotowały wszystkie kategorie" - zaznaczył.
Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej skurczyła się o 0,9 proc. rdr (-6,6 proc. w maju). "Tu mówimy przede wszystkim o dużym spadku aktywności, związanym z zakończeniem inwestycji z poprzedniej perspektywy unijnej w 2023 i bardzo powolnym startem projektów z KPO i nowego budżetu. Proces renegocjacji KPO jeszcze się nie zakończył i można przypuszczać, że na większą poprawę w tej kategorii poczekamy do 2025" - napisał w komentarzu.
Budowa budynków zmniejszyła się o 17,9 proc. rdr (-5,4 proc. w maju). "W tym przypadku obserwujemy najprawdopodobniej słabszą aktywność deweloperów mieszkaniowych. Popyt na nowe nieruchomości wyhamował po wyczerpaniu rządowego programu wsparcia rynku mieszkaniowego. Wg firm analizujących rynek nieruchomości, w ostatnich miesiącach do oferty wprowadzono więcej mieszkań niż sprzedano. Duży wzrost cen mieszkań na przełomie 2023/2024 spowodował również, że nawet przy wsparciu publicznym wielu osób na własną nieruchomość nie stać - podkreślił.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pavel L Photo and Video/Shutterstock