"Bez obietnicy taniego najmu". Program Mieszkanie Plus pod lupą ekspertów

TVN24 Biznes

tvn24Co z tanim najmem w ramach Programu Mieszkanie plus?

Rządowy program Mieszkanie Plus nabiera nowego kształtu - oceniają eksperci rynku nieruchomości. Najprawdopodobniej należy zapomnieć o wynajmie lokum za 10-20 zł za tzw. metr. Stawki mają być bliższe tym rynkowym. Preferowani mają być za to m.in. posiadający dzieci i wytrwali - twierdzą analitycy.

Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe trafił w czwartek do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Analitycy Open Finance wzięli pod lupę ustawę o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. Uważają, że nie ma w niej potwierdzenia obietnicy wynajmu mieszkań za 10-20 zł za m kw. miesięcznie.

Cena najmu

"Ta wielokrotnie była poddawana w wątpliwość, w związku z tym, że na rynku obowiązują często stawki dwukrotnie wyższe. W wielu miejscach mowa jest za to o rynkowych zasadach jakimi ma rządzić się program taniego najmu. Czas pokaże jak obietnice przełożą się na rzeczywistość. Niewykluczone, że poziom czynszów będzie decydujący przy przekazywaniu działek pod budowę osiedli" - piszą eksperci z Open Finance. Wspomniani eksperci uważają również, że zainteresowanie tanimi mieszkaniami będzie większe niż ich podaż. Dlatego zapewne powstają kryteria pierwszeństwa przyznawania lokali. "Ustawa zaleca, aby pierwszeństwo w kolejce po tani najem miały osoby o „względnie niższych dochodach”. Do tego pod uwagę będzie trzeba wziąć liczbę osób w gospodarstwie domowym. Nie trzeba przy tym iść zbyt daleko – ustawa zaznacza, że kryteria te nie powinny przysłonić faktu, że najemców musi być stać na najem" - piszą eksperci z Open Finance.

Dla kogo?

Podkreślają też, że ustawa zakłada, iż należy stosować preferencje wobec najemców, którzy mają przynajmniej jedno dziecko, brać pod uwagę sytuację rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, migrujących za pracą lub w celu podjęcia nauki. ""Na liście kryteriów pojawił się też zapis mówiący o preferencjach w stosunku do osób, które nie posiadają mieszkań. Nigdzie nie pojawia się więc zapis, że z kolejki wyłączeni zostaną właściciele. Mają jedynie otrzymać gorszą pozycję na liście oczekujących. Co niemniej ciekawe premiowane mają być osoby, które wytrwale - pomimo niepowodzeń - składać będą swoje dokumenty do kolejnych inwestycji w obrębie jednego miasta" - czytamy w analizie Open Finance.

Program Mieszkanie plus

Pod koniec września Rada Ministrów przyjęła „Narodowy Program Mieszkaniowy". W związku z tym ma powstać Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie wykorzystywał grunty należące do Skarbu Państwa pod budowę mieszkań na wynajem. Obecnie trwają prace nad ustawami wdrażającymi ten program. Program zakłada m.in. budowę mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na zasadach rynkowych, na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu m.in. gmin i Skarbu Państwa. Będą mogły korzystać z niego rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny oraz osoby samotne, bez względu na wiek.

CZYTAJ. WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE MIESZKANIE PLUS

Dla kogo Mieszkanie Plus? Zobacz Debatę Młodych w TVN24 BiS:

Dla kogo Mieszkanie Plus? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: