Sprawdzamy ceny mieszkań. To dobry moment na kupno nieruchomości?

Z kraju

TVN24 BiS"Biznes dla ludzi", 01.09 - cz. 1

Czy powakacyjny okres jest dobrym momentem na kupno mieszkania? Odpowiedź w programie „Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat. Początek o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Bartosz Turek, ekspert z Lion's Banku zwraca uwagę na to, że rynek nieruchomości kieruje się sezonowością.

- Na przełomie roku często mieszkania zmieniają menedżerowie, którzy od stycznia zmieniają pracę. Od października mieszkania wynajmują studenci. Jest też okres, kiedy mieszkań szukają rodziny z dziećmi. Na rynku nieruchomości mamy dużą sezonowość i to sprzyja tym, którzy chcą kupić mieszkanie - powiedział Bartosz Turek.

Dobry moment?

Ekspert twierdzi, że już niedługo, bo w IV kwartale roku deweloperom będzie zależało na tym, aby pokazać dobre wyniki sprzedaży.

- A więc wtedy będą bardziej skłonni do negocjowania cen niż jest w pierwszym albo drugim kwartale roku. Zależy im na dobrych wynikach, bo muszą się pochwalić nimi przed akcjonariuszami. Z drugiej strony we wrześniu wszyscy wracają z wakacji i to jest moment, aby np. obniżyć cenę mieszkania, bo nie sprzedało się przez kilka wcześniejszych miesięcy - tłumaczy Turek.

Jakie ceny?

Turek podkreśla, że obecnie ceny nieruchomości nie rosną. - Wszelkie dostępne dane pokazują, że praktycznie się nie zmieniają. Jesteśmy w okresie, kiedy odnowi się podaż, a popyt wróci na rynek i będziemy mieli do czynienia z ożywieniem. To widać na historycznych danych. W czwartym kwartale zwykle o 20-30 proc. wzrasta liczba sprzedanych mieszkań - uważa ekspert. Bartosz Turek podpowiada, jak prowadzić negocjacje ws. ceny nieruchomości.

- Sposobów negocjacji jest bardzo wiele. Ważne, aby to sprzedający pierwszy podał swoją cenę. Jest wiele nieaktualnych ogłoszeń. Okazuje się czasem, że zainteresowało nas mieszkanie za 500 tys. zł, a właściciel zszedł już z ceny do 450 tys. A więc przede wszystkim najpierw pytajmy o cenę. Później, gdy mieszkanie jest używane, należy np. powiedzieć, że łazienka jest do remontu, a to koszt kilku tysięcy złotych, o które trzeba obniżyć cenę nieruchomości - radzi Turek.

Program „Biznes dla ludzi” od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (domena publiczna)