500 plus także na pierwsze dziecko? Premier odpowiada

Z kraju

tvn24Premier Szydło o programie Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko

To nie jest program socjalny, to program prodemograficzny - mówi o Rodzina 500 plus w programie "Jeden na jeden" w TVN24 premier Beata Szydło. Jak dodaje, nie będzie rozszerzenia świadczeń także na pierwsze dzieci. - Nie przewidujemy zmiany w zakresie zwiększenia na kolejne dzieci - podkreśla szefowa polskiego rządu.

CZYTAJ RELACJĘ Z WYWIADU Z PREMIER BEATĄ SZYDŁO

"Czy będzie sprawiedliwy podział środków w programie 500 plus? Czy rodzina z jednym dzieckiem otrzyma 500 plus? Dlaczego należy się to rodzinie, w której pracują we dwoje i zarabiają kokosy? I właśnie te 500 zł dla nich nic nie wnosi, a dla rodziny z jednym dzieckiem jest to bardzo dużo" - napisała na Kontakt 24 pani Marta w pytaniu skierowanym do premier Beaty Szydło.

Rozszerzenie programu na pierwsze dziecko na sobotniej konwencji obiecał Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej.

Bez zmian w 500 plus

Pytana o te kwestie szefowa rządu, wskazuje, że "to nierozumienie ze strony Grzegorza Schetyny również idei tego programu". - To nie jest program socjalny, to program prodemograficzny. Założyliśmy, że w tych rodzinach, w których będzie każde kolejne dziecko, natomiast wsparcie socjalne to już dużo innych programów, z których rodziny mogą korzystać - dodaje.

- Nie przewidujemy zmiany programu Rodzina 500 plus w zakresie zwiększenia na kolejne dzieci - podkreśla premier Szydło w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Szefowa polskiego rządu wskazuje, że "nie licytuje się na programy, które już wprowadzono". - Ten sam Grzegorz Schetyna, kiedy wprowadzaliśmy program Rodzina 500 plus, mówił, że to jest niemożliwe, że budżet się rozpadnie i że to jest oszukiwanie Polaków, że tego nie będzie - przypomina Szydło.

O programie

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Na początku października minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że programem jest objętych prawie 4 miliony dzieci.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: