Premier chce rozmawiać z 9-latką o Programie 500 plus. Zaprasza ją do kancelarii

Z kraju

Facebook/Beata SzydłoPremier odpowiada na list 9-latki

Beata Szydło chce rozmawiać z dziewczynką, która napisała do niej list w sprawie Programu 500 plus i uznała za niesprawiedliwe jego zasady. W odpowiedzi premier wyjaśniła, że jest to bardzo ważny program rządowy i że są w nim pieniądze dla polskich rodzin, by żyło im się lepiej.

List, który do premier skierowała 9-latka z Mikołowa, opublikował na swoim profilu na Facebooku Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak uznał, że jest to "dziecięcy głos w konsultacjach społecznych". Julia napisała krótko, że rozwiązanie, w którym dopiero drugie dziecko otrzymuje 500 złotych, jest niesprawiedliwe wobec pierwszego dziecka i wobec rodzin tylko z jednym dzieckiem. "Jest mi bardzo przykro z powodu, że moja młodsza siostra dostanie 500 złotych, a ja nie" - dodała. Julia zadała premier pytanie, dlaczego pieniędzy nie otrzyma także pierwsze dziecko. "Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego" - zakończyła.

Zaproszenie od premier

W środę na tym samym portalu społecznościowym zamieszczono film wideo z odpowiedzią Beaty Szydło. Szefowa rządu dziękuje w nim Julii za list i za jej uwagi oraz pokazuje swoją odpowiedź, którą - jak dodaje - dziś wysyła. Zaprasza też dziewczynkę do kancelarii premiera. "Chciałabym z tobą porozmawiać, bo Rodzina 500 plus to jest bardzo ważny program rządowy. To są pieniądze dla polskich rodzin, z których mają skorzystać po to, żeby żyło się im lepiej i żeby dzieci miały szanse na dobre wykształcenie, żeby niczego dzieciom nie brakowało. Ale też chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. O tym wszystkim chciałabym z tobą porozmawiać. Jeżeli możesz, przyjedź do kancelarii; jeżeli nie, ja odwiedzę ciebie" - mówi premier. Program Rodzina 500 plus przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych. O programie pozytywnie wypowiedział się RPD, ale miał do niego wiele uwag. Jedną z nich było to, by świadczenie obowiązywało również na pierwsze dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodu i by mogły otrzymywać je także dzieci pełnoletnie, ale uczące się.

RPD informował, że do jego biura wpływają prośby o interwencję od osób, które uważają, że projekt ustawy dyskryminuje pierwsze dziecko w rodzinie w zakresie nabywania przez jego rodziców, opiekunów prawnych albo opiekunów faktycznych prawa do świadczenia wychowawczego. "W mojej ocenie brak jest obiektywnego uzasadnienia dla odmiennego traktowania pierwszego dziecka w rodzinie" - wyjaśniał. Świadczenie ma być wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP