Padły klacze Shirley Watts, minister rolnictwa powołał Radę ds. hodowli koni

Z kraju

tvn24Powołanie Rady zapowiedział minister Jurgiel na początku kwietnia.

Zarządzeniem ministra rolnictwa została powołana Rada ds. hodowli koni. Jej przewodniczącym został wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, a jego zastępcą - prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki - poinformował w czwartek resort.

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że w skład Rady weszło 36. przedstawicieli nauki, ekspertów i hodowców. Resort zaznacza, ze utworzenie Rady podyktowane jest potrzebą wsparcia ze strony naukowców i ekspertów procesów racjonalizacji hodowli koni w Polsce oraz skoordynowania działań prowadzących do naprawy funkcjonowania tego obszaru rolnictwa, a w konsekwencji do rozwoju hodowli koni.

Większa kontrola

Rada ma za zadanie dokonanie oceny sytuacji w hodowli koni w Polsce, określenie zagrożeń rozwoju kierunku hodowli oraz sformułowanie zaleceń działań naprawczych. Ponadto, w odpowiedzi na postulaty hodowców koni oraz instytucji zaangażowanych w tym obszarze gospodarki, zasadne jest opracowanie kompleksowej strategii hodowli koni w Polsce, dostosowanej do potrzeb rolnictwa oraz sektora rekreacji i sportu - stwierdza resort.

Członkom rady oraz osobom zaproszonym do udziału w jej pracach (niebędącymi członkami ministerstwa) „przysługuje zwrot kosztów podróży na posiedzenie do wysokości równowartości kosztów podróży w wagonie klasy 2” – czytamy w dokumencie ministra rolnictwa.

Powołanie Rady zapowiedział minister Jurgiel na początku kwietnia, po tym jak w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim padła druga klacz Shirley Watts.

Treść zarządzenia nr 12 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Sprawa klaczy z Janowa Podlaskiego trafia do prokuratury:

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24