PGNiG o krok od kontroli nad Jamałem. Koniec sporu Polski i Rosji?

Z kraju

GazpromKluczowe decyzje mają zapaść 9 marca

9 marca mają zostać przegłosowane zmiany w statucie Gas-Tradingu, które dadzą PGNiG większość w EuroPolGazie - zapowiada "Puls Biznesu".

Wieloletni spór Polski i Rosji o kontrolę nad EuroPolGazem, operatorem gazociągu jamalskiego, jest bliski zakończenia. Po latach starań przewagę w spółce zdobędzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - ocenia gazeta.

Prace na ostatniej prostej

Stanie się to dzięki temu, że PGNiG przejmie kontrolę nad Gas-Tradingiem, do którego należy 4 proc. akcji EuroPolGazu. Według ustaleń "Pulsu Biznesu" prace nad planem są na ostatniej prostej, kluczowe decyzje mają zapaść 9 marca.

Kontrola nad Gas-Tradingiem nie da wprawdzie PGNiG przewagi w zarządzie czy radzie nadzorczej, gdzie siły Polska - Rosja są rozłożone pół na pół. W razie pata na poziomie tych organów zapewni ją jednak na walnym zgromadzeniu EuroPolGazu, gdzie głosy rozłożą się 52 do 48 na korzyść PGNiG. Dzięki temu polski gigant naftowy będzie mógł np. przegłosować wypłatę dywidendy, o którą już dwa lata spiera się z Rosjanami.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom