Nowe dowody z poślizgiem. "To jest międzynarodowy blamaż"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Jak pobrać paszport covidowy?
Jak pobrać paszport covidowy?gov.pl
wideo 2/4
gov.plJak pobrać paszport covidowy?

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie rozpocznie od 2 sierpnia wydawania obywatelom dowodów osobistych z odciskiem palca - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpisze nowy przetarg na czytniki do dowodów.

"Rz" tłumaczy, że mimo iż mieliśmy jak każde państwo unijne na przygotowania dwa lata, to na miesiąc przed zakupem sprzętu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego negatywnie zaopiniowała czytniki wybrane w przetargu. Miała dostarczyć je firma z Gdyni.

Kancelaria Premiera, która ogłaszała ten przetarg, wyjaśnia gazecie, że "z uwagi na wystąpienie ważnych przyczyn, umowa została rozwiązana 9 lipca 2021 r., ze skutkiem natychmiastowym". "KPRM podkreśla jednak, że 'nie poniosło tytułem tego jakichkolwiek kosztów'. Przyznaje, że 'egzemplarze testowe zostały dostarczone do ABW po dokonaniu wyboru w trybie ustawy pzp'" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Rzeczpospolita" zauważa, że choć umowa między stronami mówi, że w przypadku jej wypowiedzenia "wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za prawidłowo wykonaną część umowy oraz że zrzeka się on roszczeń odszkodowawczych z tego tytułu", gdyńska firma nie otrzyma pieniędzy. "Skarb Państwa nie poniósł z tego tytułu żadnej szkody" – zapewnia KPRM.

Poseł Marek Biernacki, członek sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych jest zbulwersowany całą sprawą. - Jak to nie poniosła szkody? Ponieśli ją obywatele Polski, którzy nie otrzymają dowodów z danymi biometrycznymi i mogą mieć z tego powodu kłopoty podczas kontroli granicznej. To był unijny przetarg, którego Polska jako jedyny kraj nie potrafiła sprawnie zrobić. To jest międzynarodowy blamaż – mówi "Rz" Biernacki.

Nowy termin

Sejm na początku lipca uchwalił nowelizację w sprawie terminu wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Za głosowało 246 posłów, przeciwko dwóch, a 191 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zgodnie z jej zapisami minister cyfryzacji w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych ogłoszą komunikat, w którym wskażą "dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców".

Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministra ds. cyfryzacji co najmniej 14 dni wcześniej. We wskazanym w tym komunikacie dniu wejdą w życie zmiany uchwalone w kwietniu - poza niektórymi przepisami, które zaczną obowiązywać wcześniej.

Wcześniej o przygotowaniu pilnego projektu w sprawie przesunięcia terminu wdrożenia nowych dowodów osobistych informowała Kancelaria Premiera. Powodem było, jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, "potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków palców". Na takie ryzyko wskazywała ABW.

- Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa oraz bezpieczeństwem publicznym urządzenia te powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski palców oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych - tłumaczył cytowany w komunikacie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSWiA

Pozostałe wiadomości