Pilny projekt w sprawie nowych dowodów osobistych. "Potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Testowa produkcja nowych dowodów osobistych
Testowa produkcja nowych dowodów osobistychMSWiA
wideo 2/5
MSWiATestowa produkcja nowych dowodów osobistych

Termin wydawania nowych dowodów z odciskami palców ma być zmieniony. Jak poinformowała we wtorek kancelaria premiera, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, minister Janusz Cieszyński, skierował do rozpatrzenia przez Radę Ministrów pilny projekt ustawy w tej sprawie. Nowe dowody - z podpisem posiadacza i odciskami palców - miały być wydawane od 2 sierpnia.

Powodem zmiany przepisów, jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest "potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków palców".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dowody z odciskami palców (i podpisem właściciela) miały być wydawane od 2 sierpnia. Nowa ustawa zmienia ten termin. Zgodnie z projektem minister cyfryzacji w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych ogłoszą komunikat, w którym wskażą dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców.

Dowody z odciskami palców

Wdrożenie dowodu z drugą cechą biometryczną to efekt wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom UE i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Jak podano w komunikacie, w celu prawidłowego wdrożenia zapisów unijnego rozporządzenia niezbędne jest posiadanie i włączenie do infrastruktury programowo-sprzętowej wspomagającej personalizację dowodów osobistych urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni.

- Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa oraz bezpieczeństwem publicznym urządzenia te powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski palców oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych - powiedział cytowany w komunikacie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

"Niezbędne okazało się więc pilne podjęcie działania"

Jak poinformowano w komunikacie, 2 lipca 2021 r. - w odpowiedzi na prośbę o ocenę techniczną urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni, które mają być dostarczone przez wykonawcę wyłonionego w trybie przetargu nieograniczonego, minister cyfryzacji otrzymał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informację wskazującą na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem tych urządzeń.

"Niezbędne okazało się więc pilne podjęcie działania mającego na celu wyeliminowanie tego zagrożenia, czyli zmiana terminu wdrożenia w Polsce dowodów z drugą cechą biometryczną" - napisano.

Zgodnie z projektem minister cyfryzacji w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych ogłoszą (m.in. w Dzienniku Ustaw) komunikat, w którym wskażą dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców.

Informacja ma pojawić co najmniej 14 dni przed wdrożeniem rozwiązań technicznych określonych w komunikacie.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości