Wytyczne dla stoków narciarskich. Będą limity osób

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Andrzej Hyc o otwarciu stoków narciarskich
Andrzej Hyc o otwarciu stoków narciarskichTVN24
wideo 2/5
TVN24Andrzej Hyc o otwarciu stoków narciarskich

Limit osób na terenie ośrodka narciarskiego oraz ograniczenia w korzystaniu z wyciągów narciarskich, kolei linowych i przenośników taśmowych. To niektóre zasady, które znalazły się w wytycznych, dotyczących działalności stoków narciarskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił we wtorek, że stoki będą zimą otwarte. "Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte" - mogliśmy przeczytać we wpisie na Twitterze.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowali, że protokół sanitarny wypracowany wspólnie z branżą narciarską został we wtorek zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. "Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom" - czytamy.

MRPiT podkreśliło, że celem procedur jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, gości/klientów oraz osób przebywających na terenie stacji turystyczno-narciarskich, zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich.

WYTYCZNE DLA STOKÓW NARCIARSKICH

Jednocześnie rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że na dzień dzisiejszy w ferie obiekty hotelarskie oraz restauracje pozostaną zamknięte.

Ograniczenia na stokach

Jak wynika z komunikatu resortu rozwoju w sprawie wytycznych dotyczących stoków narciarskich i stacji turystycznych, "w zakresie przejazdów wyciągami narciarskimi, kolejami linowymi oraz przenośnikami taśmowymi itp., w celu zapobiegania gromadzeniu się klientów w kolejce do przejazdu w/w urządzeniami, dopuszcza się ich funkcjonowanie zgodnie z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej".

Ponadto zarekomendowano działania pozwalające na zachowanie odstępów między klientami w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego, np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie "tuneli" dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci.

Zalecono także informowanie osób na stokach, by - o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się ludzi w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego - na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowali zamieszkujący w jednym gospodarstwie domowym lub mający wspólny nocleg lub wspólnie podróżujący do stacji turystyczno-narciarskiej.

Limit osób

Ponadto na terenie ośrodka narciarskiego lub stacji narciarskiej będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie jedna osoba na 100 metrów kwadratowych. Limit nie dotyczy "obsługi".

Wśród rekomendacji jest też "podjęcie działań mających na celu rozłożenie ruchu narciarzy i turystów korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu dnia".

Stoki narciarskie będą otwarteShutterstock

Podział na odrębne strefy

Resort i GIS proponują podzielenie zorganizowanych terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie, punkty restauracyjne.

Rekomendowane jest "umożliwienie zakupu biletów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach", jak też umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej.

Dodano, że pracownicy zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich oraz stacji turystyczno-narciarskich powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym maseczki zasłaniające nos i usta, rękawiczki oraz środki do mycia i dezynfekcji rąk, a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie potrzeby.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości