Magdalena Gaj odchodzi z UKE

Z kraju

Magdalena Gaj

Do sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii trafił wniosek o odwołanie Magdaleny Gaj, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prawdopodobnie opuści ona urząd przed końcem swojej kadencji. Stanowisko zajmowała przez 4,5 roku.

Magdalena Gaj zastąpiła prezes Annę Streżyńską, co zostało pozytywnie odebrane przez firmy telekomunikacyjne. Ze stanowiska zrezygnowała na pół roku przed końcem kadencji, podczas której miał miejsce największy przetarg w historii polskiej komunikacji. Aukcja LTE wzbudziła także kontrowersje, bo operatorzy przez długie miesiące walczyli o rezerwacje nowych częstotliwości. I zarzucali wadliwe przygotowanie aukcji oraz jej przebieg, co - jak przekonywali - doprowadziło do wysokich cen pasma 800 MHz stanowiących dla nich poważne obciążenie finansowe. Istniała nawet groźba, że zostanie nierozstrzygnięta ze względu na błędy natury formalnej.

Protesty przedsiębiorców wzbudziła m.in. ingerencja poprzedniego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, który poprzez nowelizację rozporządzenia, na podstawie którego aukcja się odbyła, skrócił czas licytacji. Miało to zapobiec zbytniemu przeciąganiu się aukcji. Według niektórych operatorów stanowiło to bezprawną zmianę zasad w trakcie aukcji, ponieważ nowela de facto zmieniła ją w przetarg.

Pod koniec czerwca br. Gaj podjęła decyzję ws. aukcji częstotliwości 800 MHz. W jej wyniku Orange ma sąsiadujące ze sobą bloki A i B, P4 (operator Play) - blok C, a T-Mobile bloki D i E. Zarówno P4 jak i T-Mobile poinformowały, że akceptują decyzję Urzędu. Gaj zwróciła uwagę, że dzięki tej decyzji w ciągu 14 dni do budżetu państwa powinno wpłynąć kolejne 2,02 mld zł z tytułu aukcji LTE.

Przed podjęciem pracy w UKE, Magdalena Gaj była zatrudniona w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji. Następnie była dyrektorem w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej - instytucji, która zastąpiła URT. Pracowała również w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Kandydatura Gaj na prezesa UKE została zaakceptowana przez parlament w 2012 roku.

Autor: pmb//km / Źródło: sejm.gov.pl/pap